Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Chytal v Lige majstrov, bojoval o život. Dnes kosí trávu, hrabe lístie a chytá za pivo, párky či guláš

BRATISLAVA - Chytal v milionárskej Lige majstrov. Dnes si zachytá za pivo, párky či guláš. Za sebou má aj dramatický boj o život
FC Artmedia Petržalka, radosť.
Zdroj: uefa.com
Zdieľajte:

Písal sa rok 2005. FC Artmedia Petržalka s trénerom Vladimírom Weissom predviedla úspešné dobrodružstvo v Lige majstrov, na ktoré sa nezabudne.

Pritom sa zdalo, že stroskotá hneď na prvej prekážke v kvalifikácii. Na pôde Kajrat Almaty prehral slovenský tím 0:2. V domácej odvete si ale výhrou 4:1 vystrieľal postup.

V ďalšom kvalifikačnom kole Petržalka odohrala pamätný dvojzápas so škótskym Celticom. Doma ho rozstrieľala 5:0. No o postup sa strachovala v glasgowskej odvete - prehrala 0:4.

Čobej vychytal postup Petržalky do Ligy majstrov

Do skupinovej fázy sa dostala cez Partizan Belehrad. Petržalka postúpila po dvoch bezgólových remízach a úspešne zvládnutom penaltovom rozstrele. Hrdinom sa stal brankár Juraj Čobej, ktorý zneškodnil dve penalty.

V skupinovej fáze sa Petržalka stretla s Interom Miláno, Glasgowom Rangers a FC Portom. V ťažkej skupine získala 6 bodov za jedno víťazstvo a tri remízy. Weissova družina prehrala len dvakrát a siahala po postupe. Veď Rangers, ktorý postúpil z druhého miesta, mal na konte len o bod viac.

V poslednom skupinovom vystúpení Petržalka hostila na domácej pôde Porto, zrodila sa bezgólová remíza. Juraj Čobej však viac ako na vychytanú nulu proti silnému súperovi spomína na krivdu rozhodcu Markusa Merka, ktorá stála Artmediu postup.

„Bol to zápas o postup. Merk nás poškodil, okrem iného nenariadil jasnú jedenástku v náš prospech," vytiahol trpkú spomienku Čobej v rozhovore pre pravda.sk.

Dramatický boj o život

Po euforických momentoch v Lige majstrov prišiel dramatický zvrat v Čobejovom živote.

„Zápas s Portom sme odohrali 6. decembra, všetko bolo v poriadku. O tri dni neskôr, bol som už doma v Bardejove, som sa chystal do Stropkova, kam ma pozvali na jednu futbalovú slávnosť. Už som sedel v aute, keď mi volala mama, že zabudla kúpiť papriku. Zaparkoval som, išiel do obchodu a odpadol som. Mal som veľké šťastie, keby som pokračoval v ceste autom, mohlo sa to skončiť tragicky."

Čobejovi objavili lekári nádor na mozgu a začal sa jeho boj o život, našťastie - úspešný.

„Veci nabrali rýchly spád. Previezli ma do Bratislavy. Nádor nebol zhubný, ale bol na zlom mieste, stotinu milimetra od pohybového centra. Podstúpil som komplikovanú operáciu. Lekári mi veľmi pomohli, klobúk dolu najmä pred pánom profesorom Šteňom, asi mi zachránil život."

Prečítajte si aj

Milan Škriniar, Inter Miláno.PSG pripravilo pre Škriniara kráľovskú zmluvu! Inter však za neho pýta takýto balík

Dnes kosí trávu, hrabe lístie a chytá za pivo a párky

Hrdina Petržalky, ktorý ochutnal Ligu majstrov, má v súčasnosti 49 rokov a venuje sa celkom iným veciam.

„Pracujem v mestskom bardejovskom podniku a kosenie trávy je mojou náplňou práce. Kosím trávu, čoskoro začnem hrabať lístie a v zime ma čaká odpratávanie snehu. Ak stíham, vediem aj tréningy v klube. Za každý mám dvadsať eur. A stále ešte chytám. V šiestej lige za Dlhú Lúku, čo je mestská časť Bardejova."

Štadióny v Miláne, Porte či Glasgowe vymenil za dedinské futbalové ihriská, no nebanuje. Naopak, je rád, že aj na prahu päťdesiatky si stále môže užívať na futbalovom trávniku a robiť to, čo ho v živote baví najviac.

„V bránke sa cítim dobre. Chytám pre radosť. Za pivo a párky či guláš. Ale chytal by som aj úplne zadarmo. Bez futbalu ešte stále neviem žiť," dodáva.

Obrovský úspech s takmer čisto slovenským kádrom

Pred 15 rokmi Artmedia Petržalka zanechala stopu na mape futbalovej Európy. Ako jediný slovenský tím bodovala v skupinovej fáze Ligy majstrov. Siahala na postup. Od tých čias sa žiadny slovenský tím v hlavnej fáze milionárskej súťaže nepredstavil. Čobej pripomenul zásadný rozdiel medzi vtedajšou dobou a dneškom.

„My sme mali v podstate len slovenských trénerov a hráčov. Iba minimum legionárov, hrávalo zopár českých futbalistov. Neviem, či sa niekomu ešte toto podarí. V našich popredných kluboch dominujú legionári. A najlepší Slováci hrajú v zahraničí."

Zaujímavý postreh. Pravdou je, že z 26 hráčov na súpiske vtedajšieho tímu Petržalky bolo 21 Slovákov + slovenský tréner Weiss. Z piatich legionárov boli traja Česi.

A keď sa pozrieme na dnešných slovenských zástupcov v pohárovej Európe?

Slovan v sobotňajšom zápase proti Trnave mal v základnej jedenástke len troch slovenských hráčov (Greif, Pauschek, Strelec) a Dunajská Streda v súboji s Ružomberkom dokonca len jediného (Kružliak).

Zdieľajte:
Zdroj informácií: pravda.sk

Diskusia

Podobné články