Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Môžeme byť pyšní! V tomto je slovenská liga najlepšia na svete podľa celosvetovo uznávanej organizácie

BRATISLAVA - Najnovšia štúdia CIES Football Observatory potešila - slovenská liga je podľa nej v tomto najlepšia na celom svete.
DAC 1904 Dunajská Streda.
Zdroj: dac1904.sk
Zdieľajte:

Slovenská futbalová Fortuna liga je prvá v rebríčku nasadzovania hráčov do 21 rokov. Vychádza to z najnovšej štúdie CIES Football Observatory, ktorá ukazuje nasadzovanie hráčov kategórie U21 v najvyšších súťažiach na celom svete. Monitoruje aj jednotlivé kluby.

Mladíci odohrali 29 percent času

CIES porovnal 1292 klubov z 93 krajín a vyhodnotil percentuálny podiel hráčov mladších ako 22 rokov, resp. futbalistov spadajúcich do kategórie U21, podľa počtu odohraných minút v sezóne 2019/2020. resp. v roku 2019 (do 1. januára 2020). V uvedenej štúdii sa najvyššia slovenská futbalová súťaž umiestnila na čele rebríčka. Hráči Fortuna ligy spadajúci do kategórie U21 strávili na trávnikoch až 29 percent hracieho času.

"Štúdia len verifikuje to, čo dlhodobo prezentujeme. Naša liga je mladá, dravá, plná perspektívnych futbalových talentov. V súčasnosti je vo Fortuna lige viac ako 40 percent futbalistov, ktorí môžu reprezentovať svoju krajinu v kategórii do 21 rokov. V roku 2019 bola z nich prevažná väčšina stabilnou súčasťou kádrov svojich mužstiev," uviedol pre webstránku fortunaliga.sk výkonný riaditeľ Únie ligových klubov (ÚLK) Michal Mertinyák.

Prečítajte si aj

Oszkár Világi, majiteľ Dunajskej Stredy.Toto je na smiech, hnevá sa šéf Dunajskej Stredy. Futbal v terajšej podobe na Slovensku prestane existovať

Dunajská Streda najlepšia z najlepších

Spomedzi slovenských klubov sa najvyššie v rebríčku umiestnil FC DAC 1904 Dunajská Streda. Celosvetovo mu patrí 19. priečka s 50,3 percentami. "Výchova talentov je súčasťou nášho klubového DNA. Úspechy v posledných rokoch navyše ukazujú, že dokážeme udržať správny balans medzi zameraním sa na mladých hráčov a výsledkami," povedal pre klubový web športový riaditeľ DAC Jan Van Daele.

V najlepšej stovke v uvedenom rebríčku má slovenská najvyššia liga až päťčlenné zastúpenie. Na 27. mieste je FC Nitra, v prvej 50-ke je MŠK Žilina a v Top 100 sa umiestnili aj AS Trenčín a FK Senica. "Ukazuje sa, že nasadzovanie mladých hráčov je pozitívnym trendom u viacerých klubov našej ligy. Sme veľmi radi, že dostávajú u nás priestor talentovaní futbalisti. Mnohí z nich píšu krásne futbalové príbehy v elitných zahraničných ligách," dodal Mertinyák.

CIES Football Observatory je celosvetovo uznávaná výskumná skupina v rámci Medzinárodného strediska pre športové štúdiá (CIES), nezávislého študijného centra so sídlom vo švajčiarskom meste Neuchatel. CIES Football Observatory sa špecializuje na štatistickú analýzu futbalu.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články