Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Nemecká legenda s tvrdou kritikou: To futbalu škodí!

HAMBURG - Bývalý nemecký futbalový reprezentant Philipp Lahm kritizoval postupy, ktoré viedli k pravdepodobnému vymenovaniu Saudskej Arábie za organizátorov MS 2034.
Bývalý nemecký futbalový reprezentant Philipp Lahm prichádza na žrebovanie finálového turnaja EURO 2024.
Bývalý nemecký futbalový reprezentant Philipp Lahm prichádza na žrebovanie finálového turnaja EURO 2024. Zdroj: TASR/AP - Martin Meissner
Zdieľajte:

Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin nechce, aby sa tento turnaj hral opäť v zimnom termíne.

"Rozhodnutia a postupy v uplynulom čase boli veľmi pochybné," uviedol 40-ročný Lahm podľa agentúry DPA. Svetový šampionát v roku 2034 bude hostiť Ázia alebo Oceánia. Po odstúpení Austrálie je jediným kandidátom na usporiadanie šampionátu Saudská Arábia. Organizátora musí schváliť kongres Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

"Mnohým fanúšikom právom chýba dôveryhodnosť. Majú dojem, že ide len o financie. To futbalu škodí, pretože futbal žije zo svojej pôvodnej dôveryhodnosti," dodal niekdajší obranca Bayernu Mníchov, ktorý bude riaditeľom turnaja na budúcoročných ME v Nemecku. Podľa neho musí byť výber hostiteľa transparentnejší. Čeferin sa vyjadril ku kritike pravdepodobného organizátora MS 2024 a uviedol že UEFA nemá v tejto otázke žiadne reálne slovo: "V súlade s princípom rotácie sa len Ázijská futbalová konfederácia a Futbalová konfederácia Oceánie boli schopné vyjadriť svoj záujem o organizáciu šampionátu. Je dôležité poznamenať, že UEFA ako konfederácia nie je členom FIFA a ako taká sa nezúčastňuje na procese hlasovania."

Prečítajte si aj

Romelu Lukaku a jeho gólové oslavy.Lukaku bude mať Slovákov ako predjedlo, píše belgický expert: Bude to pre neho chuťovka!

Agentúra DPA pripomenula, že podobne ako Katar aj Saudská Arábia bola kritizovaná za dodržiavanie ľudských práv. Saudi masívne investovali v predošlých rokoch do viacerých športov vrátane futbalu, motorizmu a golfu. Tamojšia futbalová reprezentácia zdolala na vlaňajších MS v Katare ako jediná neskoršieho šampióna Argentínu (2:1). Na turnaji dosiahla najlepší výsledok od MS 1994 v USA, keď postúpila do osemfinále.

Čeferin zároveň poznamenal, že nechce, aby sa zopakovala situácia z roku 2022, keď sa turnaj v Katare hral v novembri a decembri. V Saudskej Arábii sú podobné horúčavy ako v Katari počas tradičného termínu v júni a júli. "Som si istý jednou vecou, že MS v zime neboli dobré pre futbal a bolo by nerozumné uvažovať o jeho zopakovaní, pretože to kladie záťaž na harmonogram súťaží a národné ligy," zdôraznil.

Nadchádzajúci šampionát sa bude v roku 2026 konať v USA, Mexiku a Kanade. Turnaj v roku 2030 FIFA v októbri pridelila Španielsku, Portugalsku a Maroku. Úvodné tri stretnutia tohto podujatia sa však na počesť 100. výročia šampionátu odohrajú v Argentíne, Uruguaji a Paraguaji.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články