Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Nikdy nemal byť futbalistom, nemal čo do úst a z večera do rána sa musel vysťahovať: Na konci kariéry som sa bál o život

BRATISLAVA - V mladosti si vypočul, že z neho futbalista nikdy nebude.
Spoluautor knihy a bývalý slovenský futbalový reprezentant Ján Ďurica počas krstu.
Spoluautor knihy a bývalý slovenský futbalový reprezentant Ján Ďurica počas krstu. Zdroj: TASR - Dano Veselský
Zdieľajte:

S rodičmi a bratom sa museli pre exekúciu z večera do rána vysťahovať z bytu. Nemal čo do úst a jednu horalku si rozdeľoval na sedem dní. Aj takéto životné príbehy sprevádzali futbalistu Jána Ďuricu, ktorý sa však nevzdal a išiel za svojimi snami. Cestu za nimi opísal vo svojej autobiografii, ktorú pokrstil v utorok v Bratislave.

Veci, o ktorých fanúšik doteraz netušil

Svoju autobiografiu napísal so športovým redaktorom a komentátorom Marekom Arpášom. "Jana som oslovil vlani v decembri, keď som od neho chcel reakciu na štvrťfinálové dvojice MS. Dohodli sme sa pomerne rýchlo. Janko bol najskôr veľmi opatrný, nepoznal ma dobre. Ale postupne sa otváral a pochopil, že to je jeho príbeh. Futbalový fanúšik sa dozvie veci, o ktorých doteraz netušil," uviedol autor knihy.

Kniha Kylian Mbappé vydavatelstvo Motýľ.

Ďurica si s Artmediou Petržalka zahral skupinovú fázu Ligy majstrov, zažil majstrovstvá sveta i Európy, pôsobil v Rusku či v Turecku. V slovenskej reprezentácii vytvoril legendárnu stopérsku dvojicu s Martinom Škrtelom. Ďurica v knihe rozpráva o vzťahoch so spoluhráčmi a trénermi, opisuje zákulisie slovenskej reprezentácie. A aj to, ako po skončení kariéry hľadal stratenú identitu.

Prečítajte si aj

Fanúšikovia v Žiline počas zápasu UEFA Youth League.V dramatickom derby so Spartou boli krok od vypadnutia: Mladí šošoni v Lige majstrov rozjasali Slovensko!

Knihu dopĺňajú komentáre Martina Škrtela, Vladimíra Weissa staršieho, futbalového agenta Karola Csontóa a ďalších ľudí, ktorí sprevádzali jeho kariéru. "Janko je jedným z mojich futbalových synov. Trénoval som ho v Artmedii, Saturne i v reprezentácii, strávil so mnou veľkú časť mojej kariéry. Keby mal tréner desať hráčov ako on, môže si vyložiť nohy a oddychovať," uviedol Vladimír Weiss starší.

Škrtel krstným otcom

Martin Škrtel, Marek Arpáš, Ján Ďurica hráčsky agent Karol Csontó počas krstu knihy.
Martin Škrtel, Marek Arpáš, Ján Ďurica hráčsky agent Karol Csontó počas krstu knihy. Zdroj: TASR - Dano Veselský

Knihu pokrstil trávou a pivom aj Škrtel: "V mladosti bol rád stredobodom pozornosti a tešil ho život futbalovej hviezdy. Na každý zraz prišiel na inom aute. S pribúdajúcimi rokmi sa upokojil, zmiernil nároky a už to nebol slovenský Beckham. Ani na ihrisku už nebol taký poplašený. Vedel som, že keď pôjde do súboja, tak z desiatich vyhrá deväť."

Pre bývalého slovenského reprezentanta bolo zlomovým obdobím v kariére úspešné účinkovanie petržalskej Artmedie v prestížnej Lige majstrov v sezóne 2005/06. Krátko po ňom sa upísal Saturnu moskovská oblasť, odkiaľ neskôr prestúpil do konkurenčného Lokomotivu Moskva, kde sa postupom času vypracoval na jedného z najlepších stopérov tamojšej súťaže. Neskôr vyskúšal zahraničné angažmány aj mimo Ruska, a to v nemeckom Hannoveri, tureckom Trabzonspore či Dukle Praha.

Prečítajte si aj

Slovenská futbalová reprezentácia.Škrtel nechápe, prečo tento hráč nedostáva šancu: Je až záhadné, že sa nevie dostať do reprezentácie

Bál sa o život

"Na konci kariéry som mal zdravotné problémy so srdcom. Nedohral som pre to ani jeden zápas, pichalo ma pri srdci. Bola to bolesť a bál som sa o život. Aj o tom sa dočítate v knihe," uzavrel Ďurica.

Úspešný futbalista ešte klubovú kariéru oficiálne neukončil, uvažuje o rozlúčkovom zápase.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články