Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Nekompromisná UEFA: Rusko o postup na ME 2024 nezabojuje, ale...

PARÍŽ - Rusko sa nezúčastní kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy v roku 2024. V utorok to potvrdili Európska futbalová únia i národná federácia Ruska. UEFA ale nevylúčila Bielorusko, ktoré je spojencom Ruska v konflikte na Ukrajine.
Sklamaní futbalisti Ruska.
Zdroj: TASR/AP - Manu Fernandez
Zdieľajte:

Rusko vylúčené

UEFA vylúčila ruskú reprezentáciu a ruské kluby z medzinárodných súťaží po vojenskej invázii na Ukrajinu. "Všetky ruské tímy sú momentálne suspendované po rozhodnutí výkonného výboru UEFA z 28. februára 2022, ktoré 15. júla 2022 potvrdil aj Športový arbitrážny súd (CAS). Rusko preto nie je zahrnuté do žrebu kvalifikácie ME," uvádza sa vo vyhlásení organizácie.

CAS v júli zamietol odvolania štyroch ruských klubov proti ich vylúčeniu zo strany UEFA z európskych súťaží v rokoch 2022-2023 a ďalšie odvolania Ruskej futbalovej federácie, ktorá napadla svoje vylúčenie zo všetkých súťaží organizovaných FIFA a UEFA.

"Federácia momentálne čaká na úplné znenie rozhodnutia CAS, po jeho preštudovaní sa rozhodne o ďalších krokoch," uviedla v stanovisku Ruská futbalová federácia.

Krajina dostala zákaz zúčastniť sa aj na blížiacich sa MS v Katare. Ruská reprezentácia sa mala predstaviť v play off kvalifikácie.

Majstrovstvá Európy 2024 sa uskutočnia v Nemecku, žreb kvalifikácie sa odohrá 9. októbra vo Frankfurte. Do kvalifikácie sa zapojí 53 európskych krajín, Nemecko má ako organizátor istú účasť.

Prečítajte si aj

Sviečky (Ilustračné foto ).Tragická správa rozplakala spoluhráčov a šokovala Švajčiarsko: Mladý futbalista prehral boj so zákernou chorobou

Bielorusov nevylúčili napriek snahám Nemecka

Na rozdiel od Ruska však v kvalifikácii figuruje Bielorusko napriek tomu, že nemecká vláda žiadala aj o jeho vylúčenie. Krajina je ruský spojenec vo vojnovom konflikte na Ukrajine. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová žiada aj suspendáciu bieloruských a ruských funkcionárov. UEFA v utorok uviedla, že Bielorusko sa z bezpečnostných dôvodov nemôže v kvalifikačnej skupine stretnúť so susednou Ukrajinou. Únia v máji zakázala Bielorusku organizovať zápasy a rozhodla, že jeho domáce stretnutia sa odohrajú na neutrálnom území a bez fanúšikov, informovala agentúra AP.

Slováci aj proti Bielorusom

Slovenská reprezentácia nastúpi na duel Ligy národov proti Bielorusku na neutrálnej pôde v srbskom meste Bačka Topola. Záverečné šieste stretnutie v 3. skupine C-divízie je na programe v nedeľu 25. septembra o 18.00 h v TSC Arene. "Domáce stretnutie s Bieloruskom sme mali pôvodne odohrať už v júnovom termíne, ale v dôsledku celosvetovej politickej situácie, ktorá nám neumožnila odohrať zápas s týmto súperom na území Slovenska, sme požiadali zástupcov Bieloruska o výmenu domácich zápasov. S ich súhlasom tak mohol mať júnový duel oficiálny štatút zápasu na pôde súpera, hoci sa nakoniec tiež odohral na neutrálnej pôde v Novom Sade. My sme vďaka tejto dohode získali čas na komunikáciu s autoritami a keďže sa politická situácia nezmenila, museli sme požiadať orgány Európskej futbalovej únie o odohranie tohto septembrového stretnutia na neutrálnej pôde aj my. Vďaka spolupráci a komunikácii s UEFA a zástupcami klubu v Bačke Topole sme našli štadión, na ktorom privítame v úlohe hostiteľa súpera z Bieloruska," vysvetlila riaditeľka medzinárodného a organizačného úseku SFZ Lenka Gazdíková.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články