Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

VIDEO+FOTO Potajomky trénoval v obývačke: Inšpiratívny príbeh zrodu francúzskeho supertalentu

PARÍŽ - Stále iba 18-ročný mladík Kylian Mbappé sa už v tak útlom veku stal jedným z najväčších talentov svetového futbalu. Po fantastickej minulej sezóne v drese AS Monaco sa vrátil do Paríža a môže sa stať druhým najdrahším hráčom sveta. Kde ale Mbappé futbalovo začínal a ako ho vnímali jeho tréneri? Prečítajte si príbeh zrodu francúzskeho supertalentu!
Kylian Mbappé olavuje gól v zápase proti Celticu Glasgow.
Kylian Mbappé olavuje gól v zápase proti Celticu Glasgow. Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Za krátky čas sa toho udialo enormne veľa

Má iba osemnásť rokov, no za posledných dvanásť mesiacov toho zažil neskutočne veľa. Stal sa víťazom Ligue 1 s AS Monaco, stal sa pevnou súčasťou francúzskeho národného tímu a v lete odišiel na hosťovanie do hviezdami nabitého PSG s možnosťou trvalého prestupu v hodnote 180 miliónov eur.

Priam raketový rok pre chlapca, ktorý iba pred dvoma rokmi ukončil štúdium na francúzskej strednej škole.

Mbappé strávil svoje mládežnícke časy na predmestí hlavného mesta Francúzska, v akadémii AS Bondy. Tá teraz rieši príjemné problémy zvýšeného záujmu a ak nenájde sponzora, bude musieť začať odmietať nových záujemcov o vstup do klubu.

Kylian Mbappé s mužstvom AS Bondy.
Kylian Mbappé s mužstvom AS Bondy. Zdroj: ouest-france.fr

Narodil sa pre futbal

Seniori AS Bondy síce pôsobia vo Francúzsku až na desiatej ligovej úrovni, ich klubová akadémia je však veľmi známa a produktívna. Okrem Mbappého si prešli touto akadémiou i Sebastien Corchia (Sevilla FC) či reprezentant DR Kongo Fabrice N'Sakala.

Atmane Airouche, prezident AS Bondy: "Dá sa povedať, že Kylian sa narodil v tomto klube. Bol tu už ako bábätko, keď bol jeho otec hráčom a trénerom. Už vtedy sa učil o futbale."

"Pred zápasom k nám vždy pribehol malý dvojročný chlapec s loptou. Sadol si a počúval naše taktické pokyny akoby bol členom nášho mužstva. Pravdepodobne žiadny iný hráč nepočul taktické pokyny viackrát ako on."

Prečítajte si aj

Náhľadový obrázok článkuVIDEO Fanúšik Celticu chcel napadnúť Mbappého, UEFA začala disciplinárne konanie voči obom klubom

Antonio Riccardi, tréner chlapcov do 13 rokov v AS Bondy: "Jeho otec je pre mňa druhým otcom a tak poznám Kyliana už od jeho narodenia. Prvýkrát som ho ale trénoval, keď mal šesť rokov. Už od prvých zápasov bolo vidieť, že je iný ako ostatní. Už vtedy bol oveľa lepší ako ďalší chlapci. Jeho dribling bol neskutočný a bol naozaj, naozaj veľmi rýchly."

Airouche: "Narodil sa pre šport a futbal. Jeho otec pracoval pre náš klub dlhých 25 rokov a opustil nás iba pred troma mesiacmi. Jeho vplyv na akadémiu tu ale ostane navždy. Aj jeho matka bola veľkou inšpiráciou pre Kyliana. Bola profesionálnou hádzanárkou."

Kylian Mbappé nezabudol na miesto, kde s futbalom začínal.
Kylian Mbappé nezabudol na miesto, kde s futbalom začínal. Zdroj: medias.lequipe.fr

Jeho stenu zdobili plagáty Cristiana Ronalda

Mbappé bol členom akadémie AS Bondy od svojich trinástich do pätnástich rokov.

Riccardi: "Vždy myslel iba na futbal, rozprával o futbale a pozeral futbal. A ak by náhodou nerobil niečo z tohto, tak hral futbalové hry na Playstation. Aj obývačku premenil na ihrisko. Keď bol malý, zvykol som ho zobrať domov a strážiť, pokiaľ neprišla jeho mama z práce. Vždy chcel hrať futbal v obývačke! Gauč alebo stôl bola brána. Vždy iba prišiel a povedal: 'Prosím nehovor to mame ani otcovi, oni nechcú aby som tu hral futbal. Prosím nepovedz im to.' A tak sme hrali a ja som držal jeho tajomstvo. Našťastie nikdy nič nerozbil."

"Bol veľkým fanúšikom Cristiana Ronalda. Celá stena v jeho izbe bola vyzdobená plagátmi. Mal veľa obľúbených hráčov, ktorých sledoval. Nefandil nejakému určitému tímu. Cristiano Ronaldo bol ale určite jeho detským hrdinom."

Kylianova detská izba bola plná plagátov.
Kylianova detská izba bola plná plagátov. Zdroj: medias.lequipe.fr

Kým ostatní oslavovali, on šiel rovno do postele

Mbappé sa rozhodol podpísať zmluvu s AS Monaco vo svojich štrnástich rokoch a odmietol kluby ako Real Madrid, Chelsea, Manchester City či Liverpool.

Za monacké kniežatá debutoval 2. decembra 2015, keď do zápasu naskočil z lavičky a stal sa najmladším hráčom histórie AS Monaco. Vo veku 16 rokov a 347 dní prekonal legendárneho francúzskeho kanoniera Thierryho Henryho.

Mbappé bol jedným z najlepších hráčov na európskom šampionáte do 19 rokov v Nemecku v roku 2016. Na turnaji strelil päť gólov, z toho dva v semifinále. Najlepším strelcom bol ale Jean-Kevin Augustin, ktorý toto leto opustil Paríž a aktuálne pôsobí v Lipsku.

Airouche: "Prišli sme sa naňho pozrieť na finálový zápas, v ktorom Francúzsko zvíťazilo. Stretli sme sa pred štadiónom a šokoval nás. Namiesto toho, aby šiel so spoluhráčmi oslavovať, chcel ísť okamžite domov. Preňho to iba znamenalo dosiahnutie ďalšieho cieľa a už vtedy myslel na nové výzvy. Chcel sa vrátiť do Monaca a vyhrávať trofeje. Pamätám si, ako Monaco vyhralo titul. Bol jediným hráčom, ktorý na ihrisku nemal svoj telefón. Všetci išli oslavovať titul, no on šiel rovno do postele. To je to, čo ho robí takým skvelým."

Pozrite si aj

VIDEO Famózne sólo devätnásťročného mladíka: Zo súperovej obrany si spravil kužele!

Jeho vyspelosť je obdivuhodná

Mbappé často uverejňuje na sociálnych sieťach fotografie so svojou rodinou. Má fantastické vzťahy s obidvoma rodičmi. Dokončil školu, na ktorej študoval vedu a technický manažment a zvládol to bravúrne aj popri futbale.

Airouche: "Je to malý chlapec z Bondy, ktorý miluje futbal a rešpektuje všetkých ľudí. Miluje svoje mesto, miluje tento klub a stále o ňom hovorí. Vždy sa sem rád vráti a navštívi aj mladých chlapcov. Preto o ňom všetci hovoria, pretože je skrátka jedinečný. Je to mladý chalan s vyspelosťou štyridsaťročného muža. To je jeho osobnosť. Štedrý a vďačný. Vždy keď sa sem vráti tak je chlapcom z Bondy a členom akadémie."

Talent? Nikto sa k nemu ani nepriblížil!

Riccardi: "Jeho typická kľučka, ktorú robí odmalička sa volá 'passement de jambes' (prekročenie lopty). Tá vždy bola jeho špecialitou. Robí ju snáď od svojich siedmych rokov. Bol tým najlepším, čo som videl za posledných 15 rokov. Nikto sa ani nepriblížil jeho úrovni. V Paríži je mnoho talentov, no nikto nie je ako Kylian."

Airouche: "Ako mladý hráč bol vždy ten najmenší, no jeho prehľad a technika predčia všetkých. Vždy hrával so staršími chlapcami. Nemalo zmysel nechať ho hrať v jeho vekovej kategórii."

Zdieľajte:
Zdroje informácií: futbalovysvet.sk, bbc.com

Diskusia

Podobné články