Přibyde sedmá trofej?
Zdroj: Youtube

Atlético Madrid se může pochlubit řadou evropských trofejí, které za svou, zhruba 111 letou historii, vybojovala.

Všichni určitě máme v paměti jejich triumf v Evropské lize v sezóně 2011/2012, my však začneme z druhého konce.

Psal se rok 1962 a Atlético hrálo tehdy ještě Pohár vítězů pohárů (dnešní Evropská liga). V deseti utkáních nepoznalo prohru, jen třikrát remizovalo a ve finále si v opakovaném zápase (první skončil 1:1) poradilo 3:0 s italskou Fiorentinou. Dosáhli tak svého prvního triumfu na evropské úrovni.

O rok později se dostali znovu do finále, kde je však jednoznačně porazil Tottenham 5:1.

Až sezóna 1973/1974 byla v pohárové Evropě úspěšnější. Hráči Atlética se poprvé v historii probojovali do finále Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů). Stál proti nim mnichovský Bayern. Madrid až do posledního zápasu turnaje nepoznal, co je to prohrát. Nad jeho síly byl pouze Bayern. První finálový zápas nerozhodl, skončil 1:1. Opakování pak jasně ovládl mnichovští v poměru 0:4 a Atlético smutnilo.

V roce 1974 si madridští připsali další triumf. Tentokráte se utkali s argentinskou CA Avellanda o Interkontinentální pohár (dnes Mistrovství světa klubů). V prvním zápase je soupeři z Jižní Ameriky porazili 0:1. Druhý však opanovali 2:0 a v celkovém skóre 2:1 tak získali tento pohár.

Sezóna 1985/1986 přinesla šanci na další triumf v Poháru vítězů pohárů. Pokud si myslíte, že i tehdy došli až do posledního zápasu turnaje bez prohry, tak máte pravdu. V něm ale narazili na sovětské Dynamo Kyjev, kterému po brance na začátku a dvěma na konci utkání podlehli 3:0.

Na další finále si museli počkat až do roku 2004, kdy se v UEFA Intertoto Cupu postavili španělskému Villarrealu. Konečný výsledek byl 2:2 a na řadu musely přijít penalty, které v poměru 3:1 ovládl Villarreal. Pro Atlético tedy další smutné finále.

Nyní už přejděme k oné slavné éře. Psala se sezóna 2009/2010 a Atlético se dostalo až do finále Evropské ligy.
Tam proti němu po vyřazení Galatasaraye, Sportingu Lisabon, Valencie a Liverpoolu stál Fulham.
Atlético šlo ve 32. minutě do vedení zásluhou Forlána, ale o pět minut později srovnal Davies. Poté trvalo 79 minut, než padl další, vítězný, gól. Po nízkém centru Agüera poslal míč do sítě opět Forlán a Atlético slavilo svůj třetí evropský pohár.

O superpohár se následně utkali s Interem Milán, kterému nedali šanci, zvítězili 2:0 a poprvé ho zvedli nad hlavu.

Po roční pauze je opět čekalo finále Evropské ligy. Vyřadili Lazio, Manchester United, Hannover 96, Sporting Lisabon a posledním soupeřem byl Athletic Bilbao. Zápas pro ně začal parádně, už v sedmé minutě zařídil vedení Falcao. Tentýž hráč se prosadil i ve třicáté čtvrté minutě. Pět minut před koncem ještě vše pojistil Diego a pátý triumf na evropské scéně byl na světě.

O druhý Superpohár se utkali s Chelsea, kterou přejeli 4:1 díky třem gólům Falcaa a jednoho Mirandy. Za Chelsea pak na 4:1 snížil Cahill. Tohle byl jejich šestý a zatím i poslední triumf.

Možná již dnes přibyde sedmý. V Lize mistrů (Poháru mistrů evropskcýh zemí) je to pro ně druhé finále. V prvním je porazil Bayern. Večer jim bude soupeřem Real. Povede se Atléticu získat svou sedmou evropskou trofej?

Zdroj informácií: Vlastní tvorba