Na Nou Campe sa rozhodlo o titule!

Kto nakoniec vyhral španielsky titul?

Atletico po desiatich rokoch ako prvé prelomilo nadvládu Realu Madrid s FC Barcelona, keď naposledy to dokázala Valencia v roku 2004 a stalo sa španielskym majstrom desiatykrát v klubovej histórii. Los Colchoneros predchádzajúci titul získali v roku 1996. Katalánci neobhájili trón španielskeho šampióna z minulej sezóny, celkovo zostali v počte majstrovských titulov na čísle 22.

Atleticu na zisk titulu pred duelom stačila aj remíza, domáci museli vyhrať. Hostia utrpeli hneď na začiatku duelu dve veľké straty. V 16. musel striedať ich najlepší strelec Diego Costa, ktorý po súboji utrpel svalové zranenie. Už o niekoľko minút musel predčasne pre zranenie ísť z ihriska aj ďalší dôležitý hráča hostí, stredopoliar Arda Turan. To je pre argentínskeho trénera Diega Simeoneho zlá správa aj pred budúcotýždňovým finále Ligy majstrov 2013/2014, v ktorom Atletico v Lisabone bude čeliť mestskému rivalovi Realu. Skóre duelu otvoril v 34. minúte utešenou strelou z prvej Alexis Sanchez, ktorý zvnútra 16-ky presne trafil ľavý horný kút bránky hostí. Bol to už jeho 19. ligový gól v ročníku. Hostia mali výborný vstup do druhého polčasu a v 49. minúte po rohu nekompromisne hlavičkou vyrovnal Godin. Barcelona tlačila, v 64. minúte gól Messiho neplatil pre ofsajd, o ďalšiu minúty obrana hostí pokusy Fabregasa aj Messiho zblokovala. Desať minút pred koncom tvrdo strieľal Alves, ale belgický brankár Courtois vyrazil nad hornú žrď. V závere tlak domácich potrebný gól nepriniesol a titul patrí Madridu.

Obaja súperi sa v tejto sezóne pred sobotňajším rozhodujúcim duelom o španielskeho majstra stretli už päťkrát, z toho sa zrodili štyri remízy a vo štvrťfinále LM raz vyhralo Atletico (1:0) a Kataláncov vyradilo z elitnej pohárovej súťaže.

"Je to niečo, čo bolo pred sezónou nepredstaviteľné. Ale totálne sme si to zaslúžili. Vždy sme verili v seba, aj keď sme dnes prehrávali, Je to česť, že sme na takejto úrovni a môžeme súťažiť s takýmito veľkými klubmi. Teraz je čas pre nás a fanúšikov na oslavu. Ale už od pondelka sa sústredíme na Ligu majstrov, čo je teraz najväčšia priorita,"povedal pre španielsku televíziu kapitán nového majstra Gabi.

"Držali sme to 45 minút, ale teraz už len môžeme zagratulovať Atleticu. Ich gól nás zrazil a sú zaslúžene šampiónmi. Snažili sme sa až do konca, ale dnes sme zostali s prázdnymi rukami. Táto sezóna je na konci a musíme pozerať do budúcnosti," povedal špílmacher domácich Andres Iniesta.

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili vo svojom poslednom ligovom zápase prebiehajúcej sezóny na vlastnom štadióne nad Espaňolom Barcelona 3:1. O prvý presný zásah duelu sa postaral v 64. minúte waleský krídelník Gareth Bale a na 2:0 upravil štyri minúty pred koncom španielsky mladík Alvaro Morata. Hostia ešte zdramatizovali duel, keď v 90. minúte znížil Pizzi, no v nadstavenom čase pridal Morata svoj druhý gól a definitívne rozhodol o triumfe domácich.

"Biely balet" nazbieral v 38. kolách celkovo 87 bodov a skončil v tabuľke tretí.