Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Jediný klub mal iný názor: V Premier League sa rozhodlo o osude večne kontroverzného VAR!

LONDÝN - V anglickej Premier League sa rozhodlo o budúcnosti kontroverzného systému VAR.
Poľský rozhodca Bartosz Frankowski posudzuje možnú penaltovú situáciu pre FC Salzburg.
Zdroj: TASR/AP - Matthias Schrader
Zdieľajte:

Kluby najvyššej anglickej futbalovej súťaže na svojom štvrtkovom zasadnutí hlasovali za pokračovanie používania systému videoasistenta rozhodcu (VAR). Na výročnom valnom zhromaždení Premier League sa kluby takmer jednomyseľne zhodli, že napriek sérii kontroverzií v minulej sezóne nezrušia jeho využívanie. Chcú však zlepšiť jeho fungovanie.

Kluby hlasovali za zachovanie VAR v pomere 19:1. Zrušiť používanie systému navrhli v máji funkcionári Wolverhamptonu Wanderers po viacerých kontroverzných rozhodnutiach. Jeho predstavitelia tvrdia, že podkopáva hodnotu značky Premier League. Žiadny iný klub ich však nepodporil. K zrušeniu VAR by došlo v prípade, ak by návrh Wolverhamptonu podporilo minimálne 14 z 20 klubov.

Prečítajte si aj

Jack Grealish a hráči City oslavujú svoj triumf.Majster čelí obvineniam zo 115 porušení pravidiel: Manchester City začal podnikať právne kroky proti Premier League!

Vedenie ligy, jej kluby a riadiaci orgán rozhodcov v Anglicku (PGMOL) sa však zhodli, že systém a jeho využívanie je potrebné zlepšiť v prospech hry i fanúšikov. Vo vyhlásení Premier League sa uvádza: "V rámci dôkladných diskusií na výročnom valnom zhromaždení sa dospelo k dohode, že PGMOL, Premier League a kluby zohrávajú dôležitú úlohu pri zlepšovaní systému a jeho reputácie. V rámci prebiehajúcej práce na zlepšení VAR sa v rámci diskusií s klubmi zamerali na šesť kľúčových oblastí."

Systém VAR zaviedli v PL v roku 2019 a najmä v uplynulej sezóne sa stal častým terčom kritiky. V apríli bolo potvrdené, že technológia poloautomatického ofsajdu (SAOT) bude zavedená na jeseň 2024. Premier League tvrdí, že táto technológia zabezpečí rýchlejšie a konzistentné umiestnenie virtuálnej ofsajdovej čiary na základe optického sledovania hráčov a bude vytvárať vysokokvalitnú grafiku vysielania, aby sa zabezpečil lepší zážitok fanúšikov priamo na štadióne a pri obrazovkách.

Liga uviedla, že bude spolupracovať s PGMOL na školení pre rozhodcov, aby sa zlepšila konzistentnosť, vrátane dôrazu na rýchlosť pri zachovaní presnosti. Liga dodala, že spolu s PGMOL bude naďalej lobovať u Medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB), aby umožnila väčšiu flexibilitu v pravidlách hry. Informovala o tom agentúra AP.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články