Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Tisíce protestujúcich fanúšikov v uliciach dosiahlo svoje: Kontroverzný prezident zväzu definitívne skončil!

SOFIA - Kontroverzný prezident Bulharského futbalového zväzu (BSF) Borislav Mihajlov v pondelok po masových protestoch rezignoval na svoju funkciu.
Prezident Bulharského futbalového zväzu Borislav Mihajlov.
Zdroj: TASR/AP - Valentina Petrova
Zdieľajte:

Šesťdesiatročný bývalý brankár čelil od 17. novembra vyšetrovaniu tamojšej prokuratúry. Meno nového prezidenta bude známe po voľbách na budúcoročnom kongrese.

Tisíce fanúšikov vyšlo do ulíc

Tisíce fanúšikov vyšlo v uplynulých týždňoch do ulíc a požadovali odstúpenie Michajlova. Stalo sa tak v reakcii na to, že BFS podporil, aby sa kvalifikačný zápas ME 2024 proti Maďarsku (2:2) odohral pred prázdnym hľadiskom. Organizátori sa takto snažili zamedziť protestu proti zväzu, no nevyhli sa mu. Pri demonštrácii, ktorá napokon vyústila do násilia, utrpeli zranenia desiatky fanúšikov a policajtov. Bulharská polícia zadržala takmer 40 ľudí.

Kniha Kylian Mbappé vydavatelstvo Motýľ.

Ďalší tlak na odstúpenie vyvinul bulharský predseda vlády Nikolaj Denkov, ktorý adresoval list prezidentovi Medzinárodnej futbalovej federácie Giannimu Infantinovi. Naliehal v ňom, aby FIFA podnikla kroky a odvolala Mihajlova z čela federácie a ustanovila dočasné vedenie. V liste, ktorý zverejnila vládna internetová stránka, sa uvádzali ako dôvody na odvolanie dlhodobá kritika a nespokojnosť klubov s vedením futbalu v krajine. Mihajlov v pondelok všetky tvrdenia odmietol a povedal, že jeho koniec nepožadoval žiadny klub.

Prečítajte si aj

Alejandro Garnacho z Manchestru United dáva gól sezóny.VIDEO Iba 19-ročný talent United gólom roka ohúril Anglicko: Môj Bože, stále tomu nemôžem uveriť!

Porušenie zákona a kriminálne aktivity

Prokuratúra zareagovala aj na správy bulharských médií, podľa ktorých v BFS došlo k viacerým porušeniam zákona či potenciálnym kriminálnym aktivitám vrátane sprenevery verejných financií či účasti na podvodoch so stávkovaním. Predmetom vyšetrovania má byť aj prípravný zápas Bulharska s Estónskom z roku 2011. Všetky štyri góly padli z pokutových kopov. Stretnutie bolo spájané so singapurským zločineckým syndikátom, ktorý ovplyvňoval výsledky zápasov po celom svete.

Mihajlova prvýkrát zvolili za šéfa BFS v roku 2005. Národný tím sa pod jeho vedením nekvalifikoval na žiadny veľký turnaj. V roku 2019 pod tlakom vlády odstúpil na 18 mesiacov z funkcie po tom, čo bulharskí fanúšikovia počas kvalifikácie ME 2020 predviedli nacistické hajlovanie a rasisticky urážali hráčov čiernej pleti z Anglicka.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články