Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Rasizmuz, násilie a agresia, či pomsta? Futbal má spájať, ale po kvalifikačnom súboji o MS vzplanuli vášne

CARACAS - Kvalifikačný zápas MS medzi Peru a Venezuelou (1:1) viedol k diplomatickému sporu medzi oboma juhoamerickými krajinami.
Futbalista Peru Pedro Aquino (uprostred) a hráč Venezuely Yordan Osorio (vpravo) bojujú o loptu.
Futbalista Peru Pedro Aquino (uprostred) a hráč Venezuely Yordan Osorio (vpravo) bojujú o loptu. Zdroj: TASR/AP - Guadalupe Pardo
Zdieľajte:

Venezuelský minister zahraničných vecí Yvan Gil obvinil v stredu peruánske úrady, že schválne zdržali spiatočný let národného tímu jeho krajiny z hlavného mesta Lima o niekoľko hodín, pretože lietadlu zakázali dotankovať palivo.

Kniha Kylian Mbappé vydavatelstvo Motýľ.

Venezuele patrí v juhoamerickej kvalifikácii štvrté miesto a verí vo svoju prvú účasť na šampionáte. Peru je na poslednej 10. priečke. Gil na sociálnej sieti X napísal, že zo strany Peruáncov išlo "o pomstu." Venezuelský prezident Nicolas Maduro zase obvinil peruánsku stranu z "rasizmu, násilia a agresie" voči národnému tímu.

Prečítajte si aj

Slovenská futbalová reprezentácia.Žreb rozhodol: Kvalifikační súperi Slovenska spoznali súperov v boji o finále play off o EURO 2024

To, že lietadlo nebolo natankované, nemalo nič spoločné s politickým rozhodnutím. Na stroj sa vzťahovali obmedzenia dodávky od súkromných strán. Vďaka spolupatričnosti lietadlo neskôr natankovali a posádka sa vrátila do krajiny. Venezuelský futbalový zväz (FVF) už predtým obvinil peruánske úrady z diskriminácie svojich hráčov a fanúšikov.

Podľa neho venezuelských priaznivcov polícia počas vstupu na štadión až príliš dôkladne kontrolovala a správala sa neadekvátne. Bezpečnostné zložky zaútočili aj na hráča Vinotinta na štadióne, keď chcel fanúšikom odovzdať dres. Mnohí z miliónov Venezuelčanov, ktorí opustili krajinu v dôsledku tamojšej hospodárskej a politickej krízy, teraz žijú v Peru. Vzťahy medzi oboma andskými krajinami sú odvtedy napäté. Informovala agentúra AP.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články