Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Čelí právnemu sporu s ukrajinským klubom: FIFA sa napriek tomu odhodlala k predĺženiu kritizovaného pravidla!

ZURICH - Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) v pondelok predĺžila platnosť pravidla, podľa ktorého môžu hráči a tréneri aj v nasledujúcej sezóne pozastaviť svoje kontrakty s klubmi z Ukrajiny a Ruska.
Na snímke logo svieti na budove observatória v Los Angeles počas predstavenia loga a sloganu futbalových MS.
Na snímke logo svieti na budove observatória v Los Angeles počas predstavenia loga a sloganu futbalových MS. Zdroj: TASR/AP - Jae C. Hong
Zdieľajte:

FIFA tak rozhodla napriek tomu, že čelí právnemu sporu so Šachtarom Doneck.

Federácia prvýkrát dočasne zaviedla pravidlo dva týždne po tom, ako Rusko s podporou Bieloruska zaútočilo na Ukrajinu vo februári 2022. Cieľom opatrenia bolo "ochrániť zahraničných hráčov a trénerov, ktorí pre konflikt opustili územie Ukrajiny a Ruska a vzhľadom na okolnosti sa nechcú vrátiť."

Keďže vojna stále pokračuje, FIFA vlani v máji predĺžila platnosť pravidla na prebiehajúcu sezónu a teraz až do júna 2024. Výnimka však neplatí pre tých, ktorí podpísali či predĺžili kontrakty po prvom rozhodnutí z marca 2022.

Prečítajte si aj

Tréner Realu Madrid Carlo Ancelotti.Ancelotti si do Realu vyhliadol hviezdu PSG: Stroskotá jeho snaha na zlých vzťahoch medzi klubmi?

Ukrajinské i niektoré ruské kluby s rozhodnutím nesúhlasia a tvrdia, že po odchode hráčov na hosťovania nemajú žiadnu ochranu kontraktov a prišli o milióny dolárov na transferoch. Šachtar a v samostatnom procese aj niekoľko ruských klubov nepochodilo s odvolaním na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne, ktorý v januári potvrdil pravidlo FIFA. Šachtar žiadal od federácie kompenzáciu v hodnote 50 miliónov eur a po CAS sa obrátil aj na Európsku komisiu. Informovala agentúra AP.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články