Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Ťažké milióny aj tvrdý trest: Bývalý šéf českého futbalu za korupciu kruto zaplatí!

PRAHA - Bývalý šéf Futbalovej asociácie Českej republiky (FAČR) Miroslav Pelta dostal šesťročný trest a musí zaplatiť pokutu päť miliónov českých korún. Pražský súd ho vo štvrtok odsúdil za podvody a päť rokov nesmie zastávať výkonné funkcie.
Zdroj: 4484
Zdieľajte:

Súd vyniesol rozsudok v opätovnom prerokovaní prípadu po tom, čo v roku 2021 udelil Peltovi rovnaký trest. Odvolací súd rozsudok zrušil a prípad vrátil pôvodnému súdu. V rovnakom prípade odsúdili aj bývalú námestníčku ministerstva školstva Simonu Kratochvílovú na trest odňatia slobody na šesť a pol roka, pokutu dva milióny českých korún a šesť rokov nemôže zastávať verejné funkcie.

Štátny prokurátor žiadal pre Peltu deväť a pre Kratochvílovú desať rokov. Obaja vinu odmietajú a proti rozsudku sa môžu odvolať.

Prečítajte si aj

VIDEO Českom otriasa ďalší obrovský škandál: Usporiadatelia brutálne dobili fanúšika!

Prípad siaha do roku 2017, keď polícia vykonala raziu v sídlach asociácie a klubu FK Jablonec, ktorý z časti vlastní Pelta. Dôvodom razií bolo vyšetrovanie podvodov Peltu v súvislosti so štátnymi dotáciami. Bývalý šéf FAČR podľa súdu využil svoj osobný vzťah s Kratochvílovou na ovplyvnenie toho, kto dostane štátne dotácie, čím sa pokúsil spôsobiť škodu za takmer 176 miliónov českých korún (7,49 miliónov eur).

Pelta odstúpil zo svojho postu mesiac po tom, čo ho v máji 2017 zadržali. Pre škandál odstúpila aj ministerka školstva Kateřina Valachová, ktorá nebola podozrivá, ale svedkyňa.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články