Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

MS, na ktorých má štartovať aj Slovensko: FIFA usporiadateľovi odobrala právo organizácie!

ZURICH - Indonézia prišla o majstrovstvá sveta futbalistov do 20 rokov, na ktorých sa mali od 20. mája zúčastniť aj slovenskí reprezentanti.
Indonézia prišla o majstrovstvá sveta futbalistov do 20 rokov, na ktorých sa mali od 20. mája zúčastniť aj Slováci.
Indonézia prišla o majstrovstvá sveta futbalistov do 20 rokov, na ktorých sa mali od 20. mája zúčastniť aj Slováci. Zdroj: TASR/AP - Dita Alangkara
Zdieľajte:

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) jej odobrala právo organizácie po tom, ako hostiteľská krajina vyjadrila nesúhlas s účasťou izraelskej reprezentácie na turnaji.

Indonézia prišla o MS futbalistov do 20 rokov, na ktorých sa mali od 20. mája zúčastniť aj slovenskí reprezentanti.
Indonézia prišla o MS futbalistov do 20 rokov, na ktorých sa mali od 20. mája zúčastniť aj slovenskí reprezentanti. Zdroj: TASR/AP - Dita Alangkara

FIFA v stredu uviedla, že Indonézia nie je pripravená hostiť turnaj vzhľadom na "súčasné okolnosti v krajine". Rozhodnutie padlo po stretnutí prezidenta Gianniho Infantina v Dubaji so šéfom Indonézskej futbalovej federácie (PSSI) Erickom Thohirom.

Nepomohli ani dlhé rozhovory

O odobratí organizácie sa špekulovalo už dlhšie a hrozba sa výrazne zvýšila, keď FIFA v nedeľu odložila na piatok plánovaný žreb. "Stále vedieme rozhovory. Dúfame, že nájdeme odpovede a FIFA aspoň pochopí postoj Indonézie v tomto probléme," povedal vtedy člen indonézskeho vládneho kabinetu Muhadžir Effendy. Ten uviedol, že Indonézia predložila FIFA podmienky, týkajúce sa pôsobenia Izraela počas turnaja, ale nenašli spoločnú reč. "Nie je to len odmietnutie alebo protest, ale súvisí to s ústavou našej krajiny," tvrdil Effendy.

Prečítajte si aj

Sklamaný už bývalý tréner Tottenhamu Antonio Conte.Ďalšia krutá rana pre Tottenham: Po trénerovi prišli kohúti aj o muža, ktorý mal nájsť za Taliana náhradu!

Hrozia im sankcie

Proti účasti Izraelčanov na podujatí demonštrovali minulý týždeň v Jakarte konzervatívne moslimské skupiny. Nesúhlas vyjadril aj Wayan Koster, guvernér ostrova Bali. Indonézia je najväčšia moslimská krajina na svete a s Izraelom nemá diplomatické vzťahy, pričom otvorene podporuje Palestínu. PSSI pôvodne súhlasila s usporiadateľskými podmienkami FIFA už v roku 2019. Federácii tak teraz hrozia aj ďalšie sankcie, ktoré by mohli znamenať neúčasť krajiny v kvalifikácii na MS 2026.

Izrael si vybojoval svoju premiérovú účasť na podujatí vlani, keď postúpil na ME do 19 rokov do finále. Na štadióne Antona Malatinského v Trnave vtedy podľahol Anglicku 1:3 po predĺžení. V Indonézii mali štartovať aj Slováci, ktorí na domácom šampionáte vyhrali v rozhodujúcom dueli o postup nad Rakúskom 1:0.

"Pre nás sa nič nemení. Naďalej sa pripravujeme na MS, ktoré by sa mali konať už v stanovenom termíne (od 20. mája do 11. júna)," povedal pre futbalsfz.sk tréner reprezentácie do 20 rokov Albert Rusnák st.

Termín zostáva nezmenený

Zatiaľ nie je jasné, kde a kedy sa turnaj uskutoční, no podľa FIFA by sa tak malo stať v pôvodnom termíne od 20. mája do 11. júna. O organizáciu sa podľa medializovaných informácií zaujíma Argentína, ktorá sa na turnaj nekvalifikovala. "Nového hostiteľa oznámime čo najskôr, pričom termín zostáva nateraz nezmenený," agentúra AP citovala zo stanoviska FIFA. Turnaj sa mal v Indonézii uskutočniť pôvodne už v roku 2021, no pandémia koronavírusu ho odložila o dva roky.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články