Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Ako dieťa namiesto drog predával zmrzlinu: Hrdina Brazílie o priloženej zbrani k hlave a hektickom detstve

DAUHA - Keby chcel hrať vo filme, jeho vzhľad by ho predurčoval na úlohy zloduchov. Richarlison de Andrade, celé meno muža, ktorý zabezpečil úspešný vstup Brazílie na MS v Katare, je prototypom dobrého človeka. Je obdivuhodné, že v drsných podmienkach svojho detstva a dospievania vstúpil do sveta veľkého futbalu s čistým štítom.
Zdroj: 37878
Zdieľajte:

Jedného dňa, keď mal 14 rokov, si s kamarátmi kopali do lopty pod holým nebom v mestečku Nova Venécia na východnom pobreží krajiny. Zrazu sa medzi nimi objavil šéf miestneho drogového gangu a priložil mu k hlave zbraň. Vadilo mu, že sa v jeho oblasti hrá futbal.

"Myslím, že si ma s niekým pomýlil. Myslel si, že mu kradneme drogy a futbalom to maskujeme," spomínal v jednom rozhovore, keď už hral za Everton. Mal len 21 rokov a za ročný plat by si mohol kúpiť celý kartel z päťdesiattisícovej aglomerácie, ktorá žila z ruky do úst.

Aj Richarlisonovi rodičia boli chudobní, jeho otec bol kamenárom a matka upratovačkou. Keď po ňom priviedla ďalších štyroch súrodencov, najstarší syn jej prišiel pomáhať predávať zmrzlinu a čokoládu. Odmietol lukratívnejšie ponuky na distribúciu drog na ulici. "Väčšina mojich priateľov to robila. Povedali mi - nebuď princezná, poď s nami fajčiť, poď s nami predávať, môžeš zarobiť oveľa viac peňazí. Ale vedel som, že to nie je správne," opísal.

Dva roky po incidente so šéfom gangu ho tréner povolal do prvého tímu América Mineiro ako mladého hráča. Vyplatilo sa mu to, keď si predminulé leto zobral všetky našetrené peniaze a kúpil si letenku do 600 kilometrov vzdialeného Belo Horizonte. Odmietol ponuky bližších klubov a uspel na skúške v Mineire. Jeho otec ho naučil neriskovať a investovať. "Keď som mal sedem rokov, kúpil mi desať loptičiek. V skutočnosti si to nemohol dovoliť, ale chcel, aby som bol dobrým futbalistom," vyjadril Richarlison svoju vďačnosť.

Čoskoro sa dostal ešte vyššie, kúpil ho prvoligový Fluminense z Ria de Janeiro. Dva góly mu pomohli do štvrťfinále juhoamerického pohára CONMEBOL a Európa sa prihlásila. Favoritom na získanie Richarlisona bol Ajax Amsterdam, ale potom manažéri londýnskeho Watfordu rýchlo konali. "Sledoval som Premier League na strýkovom televízore. Zamiloval som si, ako rýchlo sa tam hrá, ako hra neustále beží."

Získanie pracovného povolenia pre neho nebolo jednoduché, keďže nemal žiadne štarty za národný tím, hral len za výbery do 20 a 23 rokov. Svoj debut medzi dospelými absolvoval na minuloročnom Copa América ako hráč Evertonu, kam prestúpil za 35 miliónov libier. Tento rok ho Tottenham kúpil z Liverpoolu za 60 miliónov (časť z nich však opäť získa Watford), takže brazílsky internacionál je späť v Londýne.

V pätnástich zápasoch v drese "kohútov" skóroval dvakrát, v Lige majstrov doma proti Olympique Marseille, oba góly padli po ostrých hlavičkách. V Premier League teda za Spurs ešte neskóroval, vrcholné strelecké predstavenie si nechal pre Katar. Najprv otvoril skóre zápasu so Srbskom pohotovým zakončením spoza šestnástky a potom sa blysol bočnými nožnicami. Spracoval centrovanú loptu do vzduchu, otočil sa o 180 stupňov, položil sa a nádherne zakončil.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: Futbalovýsvet.sk

Diskusia

Podobné články