Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

MS v Katare v ohrození? Odborník vyslovil desivú prognózu

TEHERÁN - Skončia MS v Katare tragédiou? Podľa odborníka hrozí desivý scenár.
Majstrovstvá sveta v Katare v ohrození?.
Zdroj: TASR/AP
Zdieľajte:

Obavy o bezpečnosť na prebiehajúcich MS v Katare sa zvyšujú! Izraelský generálmajor Aharon Haliva vyhlásil, že Irán zvažuje útok na Katar. Jediné, čo im v tom bráni, je obava z katarskej reakcie. Podľa slov vojenského odborníka sa Irán blíži k 90 % obohateniu uránu a chystá sa skúšať svet. Informuje o tom Times of Israel.

Irán zvažuje útok na MS v Katare

Irán zvažuje útok na Katar ako reakciu na stúpajúci vnútorný tlak a celonárodné režimové protesty. Haliva na konferencii Inštitútu pre štúdie národnej bezpečnosti v Tel Avive hovoril o protestoch, ktoré zachvátili Irán, ako o "mimoriadne výnimočných" a premenili sa na "civilné povstanie".

„Počet obetí, útoky na národné symboly – to je pre tamojší režim veľmi znepokojujúce, najmä v kombinácii so sankciami, existujúcim medzinárodným tlakom a zložitou ekonomickou situáciou,“ hovoril odborník.

V Iráne sa ľudia začali masovo búriť po tom, ako zomrela mladá žena Mahsa Aminiová po tom, čo ju v septembri zatkla mravnostná polícia. Vzburu sa iránsky režim snaží potlačiť tvrdými represívnymi opatreniami, pri ktorých zahynulo 400 ľudí, šiestich odsúdili na smrť a viac ako 15 tisíc ľudí bolo zatknutých.

Prečítajte si aj

Bale zachránil Wales.MS 2022 vo futbale: Bale zachraňoval Wales, iránska žena so silným odkazom

Situácia v Iráne je poriadne vyhrotená. Dokonca futbalisti pred svojím úvodným zápasom na MS proti Anglicku (2:6) neodspievali vlastnú hymnu a počas nej iránski fanúšikovia búrlivo pískali.

Haliva upozorňuje, že so stúpajúcim vnútorným tlakom v Iráne a protirežimovým protestom sa zvyšuje riziko agresívneho konania tunajšieho režimu. „Hovorím vám, že Iránci zvažujú útok aj na majstrovstvá sveta v Katare. Jediná vec, ktorá ich brzdí, je to, ako budú Katarčania reagovať," hovoril izraelský odborník.

V podobnom duchu sa vyjadril aj minister obrany Benny Gantz. Podľa jeho názoru sa Irán pokúsi vyvolať nestabilitu v regióne a MS v Katare sú z tohto pohľadu ideálnym terčom. „Irán sa snaží zachovať nestabilitu ako stálu vec. V čase, keď je svet okolo neho stabilný a prekvitá, je to opak toho, čo sa deje v Iráne. Majstrovstvá sveta budú pravdepodobne jednou z tých udalostí, na ktorých sa bude snažiť vyvolať nestabilitu," myslí si Gantz.

Irán si vyslúžil po celom svete veľkú kritiku nielen za zaobchádzanie so ženami, ale aj kvôli tomu, že vojensky podporuje Rusko v jeho vojne proti Ukrajine. Dodáva mu drony a iné zbrane.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: Times of Israel

Diskusia

Podobné články