Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Korupcia a falšovanie? Súd rozhodol o osude bývalého generálneho sekretára FIFA a katarského prezidenta PSG

BELLINZONA - Švajčiarsky odvolací súd oslobodil vo štvrtok katarského futbalového funkcionára Nassera al-Khelaifiho od obvinení týkajúcich sa predaja televíznych práv na majstrovstvá sveta.
Odvolací súd udelil Valckemu podmienečný trest, oslobodil Al-Khelaifiho.
Odvolací súd udelil Valckemu podmienečný trest, oslobodil Al-Khelaifiho. Zdroj: TASR/AP
Zdieľajte:

Bývalému generálnemu sekretárovi Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jeromovi Valckemu naopak zrušil oslobodzujúci verdikt z jesene 2020 a uložil mu jedenásťmesačný podmienečný trest odňatia slobody za korupciu. Hlavné súdne pojednávanie prebehlo ešte v marci a iniciovala ho švajčiarska prokuratúra.

Obvinenia sa týkajú predaja televíznych práv na MS a podozrivého prenajatia sardínskej nehnuteľnosti Valckemu. Dovolenkový dom mu v roku 2013 zabezpečila katarská mediálna spoločnosti beIN Media Group, ktorej šéfuje práve Al-Khelaifi. V tom čase FIFA predlžovala vysielacie práva na MS pre oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky. V rokoch 2013 až 2015 Valcke dohliadal aj na diskusiu ohľadom presunu MS 2022 v Katare z letného na zimný termín.

Prečítajte si aj

Xavi a futbalisti FC Barcelona.FC Barcelona sa topí v dlhoch: Katalánsky gigant 19 klubom nezaplatil ťažké milióny!

Rozhodnutie ešte nie je podľa právnych zástupcov 61-ročného Francúza konečné a pokúsia sa voči nemu odvolať. Ich klient, ktorý zastával funkciu vo FIFA v rokoch 2007-2015, bol obvinený z korupcie a falšovania dokumentov a dostal podmienečný trest odňatia slobody na 11 mesiacov. Nemusí však vrátiť Medzinárodnej futbalovej federácii 1,75 milióna eur za provízie a zálohu na dom na Sardínii. V marci argumentoval tým, že kontrakt na MS 2026 a 2030 v hodnote 480 miliónov dolárov bol pre medzinárodnú federáciu výhodný. Súd okrem toho potvrdil jeho vinu v ďalšom prípade, v ktorom figuroval grécky obchodník Dinos Deris. Ten dostal podmienečný 10-mesačný trest, pričom oba verdikty majú dvojročný odklad. Valckeho navyše etická komisia FIFA suspendovala už predtým - do konca sezóny 2031/2032.

"Dvakrát sa dokázalo, že nepodložené tvrdenia, fiktívne obvinenia a neustále očierňovanie boli roky úplne neopodstatnené," uviedol pre AP k verdiktu Marc Bonnant, právny zástupca Al-Khelaifiho. Ten je v súčasnosti prezident francúzskeho klubu Paríž St. Germain a člen výkonného výboru Európskej futbalovej únie (UEFA). Od podania odvolania pred vyše rokom jeho vplyv ešte vzrástol – stal sa prezidentom Asociácie európskych klubov (ECA) po tom, ako PSG pomohol UEFA ukončiť snahy o vznik Superligy.

Valcke je obvinený aj v ďalšom prípade, ktorý sa týka podozrivej transakcie v hodnote jeden milión dolárov na účet Futbalovej asociácie Trindadu a Tobaga (TTFA) v roku 2010. V tejto veci čelia obvineniam aj bývalý prezident FIFA Sepp Blatter a jej niekdajší finančný riaditeľ Markus Kattner.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články