Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

MS vo futbale by sa mohli hrať na umelej tráve

Majstrovstvá sveta vo futbale by sa mohli už v blízkej budúcnosti hrať na umelej tráve.
Zdroj: tasr
Zdieľajte:

Uviedol to generálny sekretár Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Jerome Valcke.

FIFA nedávno dovolila Kanade usporiadať MS 2015 žien na umelých trávnikoch, čo zdvihlo vlnu nevôle u niektorých špičkových futbalistiek. Tie považovali toto rozhodnutie za diskrimináciu a podali na FIFA a kanadský futbalový zväz žalobu pre rodovú diskrimináciu. Podľa Valckeho rozhodnutie vôbec nesúviselo s pohlavím, ale s miestnym podnebím. "Bolo by veľmi náročné zabezpečiť vhodné hracie podmienky na prírodnej tráve na niektorých štadiónoch. Nie je to otázka peňazí ani rozdielov medzi mužskými a ženskými podujatiami. Je to otázka klimatických podmienok v Kanade. My chceme zabezpečiť rovnaké top podmienky pre všetkých 24 družstiev, ktoré sa zúčastnia na turnaji," vysvetľoval Valcke.

Generálny sekretár zdôraznil, že pravidlá FIFA umožňujú odohrať hociktorý turnaj na umelej tráve, pravda, organizátori musia zaručiť najvyššiu kvalitu povrchu. Umelá tráva musí byť na každom štadióne, na ktorom sa uskutoční podujatie. "Môže sa stať, že už v blízkej budúcnosti sa aj mužský svetový šampionát odohrá na ihriskách s umelým povrchom," uviedol Valcke v rozhovore pre oficiálnu webstránku FIFA.

Podľa futbalistiek, ktoré podali sťažnosť na FIFA, tento argument neobstojí. Podľa nich by totiž najvyšší svetový futbalový orgán nikdy nedovolil organizovať vrcholné mužské podujatie na inom ako prírodnom podklade. "Majstrovstvá sveta v roku 2018 v Rusku a 2022 v Katare sa budú hrať možno ešte v náročnejších klimatických podmienkach ako panujú v Kanade, no počíta sa tam s prírodným povrchom," uviedol Hampton Dellinger zastupujúci futbalistky, ktoré podali na Ontárijský tribunál pre ochranu ľudských práv žalobu na FIFA a kanadský zväz pre rodovú diskrimináciu.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články