Tulipány zvädli na Islande

Futbalisti Islandu a Česka kráčajú kvalifikáciou EURO 2016 stále bez straty bodu.
Zdroj: twitter.com

Island v pondelok senzačne zdolal bronzový tím z MS Holandsko 2:0, Česi potvrdili úlohu favorita na ihrisku Kazachstanu víťazstvom 4:2. Oba tímy sú s plným počtom deviatich bodov na špici A-skupiny, s impozantným skóre 8:0 vedie Island.

Island v Reykjavíku ťažil z nasadenia a bojovnosti a už v prvom polčase poslal Holanďanov na kolená dvoma gólmi Gylfi Sigurdsson. Najskôr premenil po desiatich minútach hry pokutový kop a pred koncom polčasu prudkou strelou pod brvno pridal druhý presný zásah. "Oranjes" sa ešte po prestávke snažili so skóre niečo urobiť, no nič to nezmenilo na ich druhej kvalifikačnej prehre. Ešte horšie sú na tom Turci, ktorí iba remizovali v Lotyšsku 1:1 a na konte majú po troch kolách jediný bod.

V šlágri B-skupiny sa v Zenici v dueli medzi Bosnou a Hercegovinou a Belgickom zrodila remíza 1:1. Domácich poslal do vedenia v 28. minúte Edin Džeko, Belgičania ale boli potom aktívnejším tímom a ich snahu korunoval vyrovnávajúcim gólom Radja Nainggolan. Na čele skupiny je Wales, ktorý doma potvrdil predpoklady a vyhral nad Cyprom 2:1, hoci takmer celý druhý polčas hral s desiatimi mužmi. Izrael triumfoval na ihrisku Andorry aj vďaka hetriku Omera Damariho a v tabuľke figuruje na druhom mieste.

Taliansko i Chorvátsko bez straty bodu dominujú v H-skupine. Taliani uspeli na Malte chudobne 1:0 gólom Graziana Pelleho z 24. minúty a situáciu im uľahčilo aj vylúčenie domáceho Michaela Mifsuda ešte v prvom polčase. Neskôr išiel predčasne pod sprchy aj hosťujúci Leonardo Bonucci. Chorváti deklasovali Azerbajdžan v Osijeku 6:0, pod čo sa dvoma gólmi podpísal Ivan Perišič. Nóri doma vyhrali nad Bulharskom 2:1 a na lídrov skupiny strácajú tri body.

A-skupina:

Reykjavík:

Island - Holandsko 2:0 (2:0)

Góly: 10. a 42. Sigurdsson (prvý z 11m)

Riga:

Lotyšsko - Turecko 1:1 (0:0)

Góly: 54. Šabala (z 11m) – 47. Kisa, ČK: 90.+2 Freimanis (Lot.)

B-skupina:

Andorra la Vella:

Andorra - Izrael 1:4 (1:2)

Góly: 15. Lima (z 11m) – 3., 42. a 82. Damari, 90.+6 Hemed (z 11m)

Zenica:

Bosna a Hercegovina - Belgicko 1:1 (1:0)

Góly: 28. Džeko - 51. Nainggolan

Cardiff:

Wales - Cyprus 2:1 (2:1)

Góly: 13. Cotterill, 23. Robson-Kanu – 36. Laban, ČK: 48. King (Wales)

H-skupina:

Osijek:

Chorvátsko - Azerbajdžan 6:0 (4:0)

Góly: 34. a 45. Perišič, 11. Kramarič, 45.+1 Brozovič, 56. Modrič (z 11m), 61. Sadygov (vlastný)