Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Najobľúbenejšia futbalová liga v číslach

Barclays Premier League je najsledovanejšou a najobľúbenejšou futbalovou ligou na svete. Hrajú v nej desiatky hráčov a každý z nich je iný. My sa v dnešnom magazíne pozrieme na štatistické údaje a zaujímavosti týkajúce sa tejto atraktívnej ligy.
Zdroj: youtube.com
Zdieľajte:

Premier League je najvyššia súťaž v Anglicku, v ktorej hrá 20 klubov s celkovým počtom 516 hráčov. Často sú to práve zahraniční futbalisti, ktorí sú tými rozdielovými a majú kľúčové roly v klube. V percentuálnom vyjadrení je to takmer 67 percent zahraničných oproti 33 percentám domácich, čiže anglických futbalistov.

Priemerná trhová hodnota jedného hráča sa podľa portálu transfermarkt.com pohybuje okolo sumy siedmych miliónov eur, konkrétne 7,23 milióna €. Najhodnotnejším hráčom, čiže futbalista, ktorého trhová hodnota je najvyššia spomedzi všetkých, je Kolumbijčan Radamel Falcao, ktorý sa toto leto upísal Manchesteru United. Jeho cena je 55 miliónov eur a celková suma všetkých hráčov v Premier League prekračuje 3,7 miliardy. Mužstvom, ktorého trhová hodnota je najvyššia v lige je londýnska Chelsea s približne 445 miliónmi eur. V tesnom závese za „blues“ nasleduje Manchester United, City, Arsenal a Liverpool. Na opačnom konci tejto pomyselnej tabuľky sa nachádza Burnley s 42,7 miliónmi, Leicester City a Crystal Palace.

Čo sa týka veku, je Premier League „najstaršou“ medzi TOP piatimi ligami v Európe. Priemerný vek hráčov sa pohybuje na 26,4 rokoch. Spomedzi klubov tento priemer zhoršuje Manchester City (28,8 rokov) a vylepšuje naopak jeho mestský rival United (25,3 rokov).

„Povinné“ údaje sme si predstavili a teraz sa poďme pozrieť na trocha zaujímavejšie fakty ohľadom BPL.

Vlastné góly budú asi jedinou disciplínou, kde bude mať zastúpenie aj Slovensko, pretože prvenstvo si v tejto kategórii za uplynulú sezónu „vybojoval“ Martin Škrteľ po troch smolných zásahoch do vlastnej siete. Všetci fanúšikovia The Reds, ale aj my dúfame, že tento „úspech“ v sezóne 14/15 neobháji. Niekto dá 3 vlastné góly za sezónu a niekomu sa podarí streliť dva za jeden zápas. Presne toto je prípad ďalšieho Liverpoolčana, Jamieho Carraghera, ktorý v zápase proti Manchesteru United v roku 1999 dvakrát rozvlnil vlastnú sieť a aj jeho prispením prehral LFC s United doma 2:3.

Streliť vlastný gól sa dá takisto považovať za umenie, no väčším umením je streliť niekoľko gólov do siete súpera. Prvenstvo v tejto kategórii patrí Dimitarovi Berbatovovi, ktorý dokázal v jednom zápase streliť dokonca päť a bol zatiaľ posledným hráčom, ktorému sa to podarilo. Pred ním to dokázali Jarmain Defoe, Alan Shearer a Andy Cole.

Klub, ktorý sa najviac v držaní lopty podobá Barcelone je v Anglicku Manchester United. Aj keď to zrejme málokto čakal od nového trénera Louisa van Gaala, ktorý na MS preferoval rýchle kontry, Manchester drží loptu na svojich kopačkách 60,1% z celkového hracieho času. Miernym prekvapením je fakt, že Chelsea sa nachádza až na desiatej priečke a preskočili ju aj kluby ako Stoke City alebo Newcastle United, ktorý sa túto sezóne herne trápi.

Góly sú to, čo na futbale všetci milujú. Každý ich rád strieľa, no niekomu jednoducho nebolo dopriate, aby v Premier League strelil aspoň jeden. V porovnaní s odohratými zápasmi je v tejto štatistike absolútnom jednotkou bývalý hráč Sunderlandu Kenny Cunningham, ktorý v 335 zápasoch nedokázal streliť ani jediný gól, samozrejme treba prihliadať aj na fakt, že bol stredný obranca. Zo stále aktívnych hráčov sa takouto nelichotivou štatistikou pýši aj hráč Evertonu, Tony Hibbert. Obrancom sa takáto vec ešte dá odpustiť, nakoľko ich hlavnou úlohou je gólom zabraňovať. Horším prípadom je, ak takúto streleckú mizériu zažíva útočník. Tým najlepším v tejto štatistike je útočník Newcastleu United Sam Ameobi, ktorý v BPL odohral už 32 zápasov, no na premiérový zásah stále čaká. Možno práve tu je problém „strák“, ktoré sa nachádzajú v zóne zostupu.

Prvý dojem je častokrát veľmi dôležitý, vo futbale chce preto hráč pri svojom debute čo najviac zapôsobiť. Práve to sa podarilo Jamesovi Wilsonovi, ktorý sa v tomto rebríčku nachádza na prvej priečke, keď v máji tohto roku debutoval za Manchester United a dokázal streliť 2 góly pri výhre 3:1 nad Hull City. Na druhej strane, debut nemusí vždy dopadnúť najlepšie. Diakité Samba o tom vie svoje, keď hneď vo svojom prvom zápase za QPR dostal v 33. minúte červenú kartu. „Jazdci“ aj jeho zásluhou už zápas nedokázali otočiť a prehrali s Fulhamom 0:1.

Tvrdosť a zákroky na hranici pravidiel bez pochyby patria k anglickej lige. No ak sú tieto zákroky za hranicou prípustnosti, prichádzajú na rad karty. V tabuľke červených kariet za jedno hracie kolo dominuje jedenásty „matchday“ zo sezóny 2009/2010, keď bolo vylúčených celkovo deväť hráčov v desiatich zápasoch. Piati šli pod sprchy priamo a štyria po tom, čo videli dve žlté karty.

Ako bolo spomínané vyššie, cudzinci priniesli do Anglicka trochu iný futbal, viac rýchlosti, techniky, taktiky. Spolu s anglickou dravosťou, tvrdosťou a vlastnosťou sa nevzdávať vznikla súčasná Premier League. Ak by sme však oddelili zahraničných hráčov od Angličanov, tým najúspešnejším v počte gólov je jednoznačne Thierry Henry so 176 gólmi. Druhé miesto patrí Robinovi van Persiemu, ktorý už odohral o jeden zápas viac, no má na svojom konte o 40 gólov menej. Naopak najúspešnejším Angličanom je Alan Shearer s 260 gólmi.

Najmladším hráčom, ktorý sa kedy tešil z gólu v Premier league je James Vaughan, ktorý mal iba 16 rokov, 8 mesiacov a 27 dní, keď prvýkrát rozvlnil sieť v Goodison Parku. Ďalšími šestnásťročnými mladíkmi s rovnakým rekordom sú James Milner a Wayne Rooney.

Premier League je plná zaujímavostí a rekordov, ktoré sa ani zďaleka nedajú spomenúť v jednom článku, preto dúfame, že tieto čísla a štatistiky Vás zaujali a dozvedeli ste sa o BPL niečo nové.

Zdieľajte:
Zdroje informácií: futbalovysvet.sk, transfermarkt.com

Diskusia

Podobné články