Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Večný kanonier

Dnešná legenda je hlavne legendou severolondýnskeho mužstva Arsenalu Londýn. Odohral za nich 370 zápasov a je historický najlepším klubovým strelcom. Asi už tušíte, že reč je o francúzskom útočníkovi Thierrym Henrym.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Vo svojej bohatej kariére obliekal dresy tímov ako Juventus, Arsenal či Barcelona. Profesionálnu kariéru však začal v rodnom Francúzsku a to konkrétne v Monaku, kde tvoril obávané duo s Davidom Trezeguetom. Zaujímavosťou je, že v jeho začiatkoch, konkrétne v sedemnástich rokoch, ho trénoval Arséne Wenger, ktorý si ho neskôr vyhliadol ako manažér Arsenalu.

V roku 1998 sa konali Majstrovstvá sveta vo Francúzsku a Henry bol jedným z talentov, ktoré svojimi výkonmi upútali futbalový svet a preto bolo len otázkou času, kedy opustí Monako. V januári prestúpil do Juventusu, kde sa opäť stretol s bývalým spoluhráčom Davidom Trezeguetom. Účinkovanie v turínskom veľkoklube nebolo pre Henryho príliš vydarené a hneď v lete prijal ponuku jeho bývalého kouča Arséna Wengera.

Pre neskoršieho kapitána Gunners je Arsenal srdcovou záležitosťou a rovnako je Henry žijúcou legendou pre fanúšikov Arsenalu. Až v tomto klube naplno ukázal svoj potenciál a strelecké schopnosti. Rýchlosť, dynamika, umenie zakončiť takmer z každej pozície a technika bolo to, čo zdobilo Thierryho v týchto časoch. V bielo-červenom drese nastrieľal 226 gólov a prekonal tak všetkých strelcov londýnskeho klubu. Nikto nebol tak strelecky úspešný ako Henry. V rokoch 2004 a 2005 získal Zlatú kopačku, ocenenie pre najlepšieho strelca v najvyšších európskych súťažiach. Henry doviedol Arsenal k dvom titulom v Premier League, trom víťazstvám v FA Cupe a dvakrát dokázali vyhrať Community Shield. Na konci sezóny 2006/2007 prichádza smutná správa pre všetkých priaznivcov Arsenalu, Henry opúšťa Emirates Stadium.

Barcelona sa stala novým domovom momentálne 37-ročného Francúza. Zmluvu podpísal na 4 roky a jeho prestupová čiastka činila 24 miliónov eur. Katalánsky klub teda konečne získal vytúženého hráča, pretože o sa Henryho zaujímali od roku 1996. Sám Henry priznal, že jediným mužstvom, do ktorého by z Arsenalu prestúpil, je to z hlavného mesta Katalánska. Do Barcelony ho ťahali fanúšikovia, štadión, história a hlavne podobný štýl futbalu ako predvádza Arsenal. Po pre neho neúspešnom finále Ligy majstrov z roku 2006 sa konečne dočkal aj tejto trofeje a to konkrétne v sezóne 2008/2009. V tom istom ročníku dosiahli hráči Barcy „treble“, pretože okrem trofeje Ligy Majtrov vyhrali aj španielsku ligu a Copa del Rey.

Po úspešnom účinkovaní v katalánskom veľkoklube si Thierry Henry povedal, že je čas na zmenu a mení klub. Aj napriek vyššiemu veku mnohých prekvapilo, že si vybral ligu za veľkou mlákou, pretože jeho výkony boli stále kvalitné. V roku 2010 tak prestúpil do amerického klubu New York Red Bulls, v ktorom pôsobí dodnes. V januári roku 2012 všetkých fanúšikov Arsenalu potešila správa o krátkom hosťovaní ich obľúbeného hráča a bol to návrat ako hrom. Hneď v prvom zápase proti Leedsu United v FA Cupe dokázal streliť gól a rozhodnúť zápas. Prebehol celé ihrisko až k Arsénovi Wengerovi a namiesto oslavy ho objal. Práve kvôli takýmto emotívnym momentom ľudia milujú futbal.

Thierry Henry je veľký hráč a žijúca legenda, ktorá bude v srdciach fanúšikov, nie len Arsenalu, žiť navždy. Svoje majstrovstvo v súčasnosti predvádza v MLS, no určite by ho mnoho priaznivcov futbalu ešte rado videlo hrať v Európe.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: futbalovysvet.sk

Diskusia

Podobné články