Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Schválené! Budeme stavať národný štadión

Výstavbu Národného futbalového štadióna v Bratislave vo štvrtok mestskí poslanci po dlhej diskusii posunuli ďalej.
Zdroj: tasr
Zdieľajte:

Investorovi schválili nájom na pozemok, aby sa mohol z budúceho štadióna dopravne napojiť na Bajkalskú ulicu a na konci tak stavbu aj skolaudovať. To mu dosiaľ mestský parlament blokoval.

Poslanci si však dali podmienku. Za pozemky, na ktorých budú stáť komerčné objekty, bude musieť investor zaplatiť aj komerčný nájom.

"Dokedy tu budeme mať tú dieru? Hanbite sa!" – aj to sa dnes ozývalo počas rokovania poslancov. Predsálie totiž zaplnili desiatky fanúšikov Slovana. Na poslancov pokrikovali i tlieskali, ak sa im niečo páčilo. "Mesto si zaslúži normálny štadión, aj Slovan si ho zaslúži. Prišli sme o to požiadať, už nevieme, čo máme robiť, možno budeme aj zlí," prihováral sa poslancom jeden z fanúšikov. "Počúvať tu od vás prázdne reči, toho už máme plné zuby," dodal.

Parcely investorovi prenajalo ešte bývalé vedenie mesta, a to za 33 eur ročne za celý pozemok a na obdobie 50 rokov. "Chceme akoby opraviť názor našich predchodcov, ktorí to prenajímali výhodne, lebo to prenajímali na športové účely, ale súčasťou projektu je aj časť, ktorá má komerčný charakter," vysvetľoval primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Podľa poslancov pôvodný zámer toľko obchodných objektov neobsahoval. Dnešná výška nájmu je tak podľa mesta neprimeraná.

Pred letom mali poslanci pre spoločnosť podnikateľa Ivana Kmotríka schvaľovať nájom na pozemok, aby mu umožnili dopravne sa napojiť na Bajkalskú ulicu. Primátor však materiál stiahol. "Poslanci povedali, že bez toho, aby prišla aj nejaká iná reakcia zo strany investora než tá, že chce za pôvodných podmienok vyriešiť tento problém, to nevidia na ďalšie pokračovanie," argumentoval vtedy Ftáčnik. V súčasnosti je už v lokalite všetko zbúrané, investor má platné územné rozhodnutie a je vydané aj stavebné povolenie na plochu štadióna. "Bez dopravného napojenia to ale nie je možné na konci skolaudovať, návštevníci štadióna sa tam nejako musia dostať," poznamenal primátor.

Vo štvrtok už tento nájom na odbočovací pruh schválili. Majú však podmienku. Uznesenie nadobudne platnosť až v ten deň, keď sa podpíše nová zmluva na nájom pod komerčnými objektmi. Tie majú vyrásť na časti pozemku, na vyše 3000 štvorcových metroch (m2), z celkových 55.000 m2, kde sa projekt realizuje. Parlament mu schválil cenu 16 eur za štvorcový meter na rok, čo ho vyjde ročne 48.496 eur. Keď komerčné objekty budú skolaudované, nájom sa zvýši na 17 eur za štvorcový meter, teda 51.527 eur. Po tom, čo zastupiteľstvo materiály odobrilo a projekt odblokovalo, sálou sa od fanúšikov Slovana nieslo jednohlasné "Olé, Olé, Tehelné pole" a tiež "Ďakujeme."

Vo štvrtok však poslanci schválili len uzatvorenie zmluvy o budúcej nájomnej zmluve, mesto totiž osobitný zreteľ nemalo zverejnený 14 dní pred zasadnutím zastupiteľstva. Budúci mesiac tak budú musieť svoje rozhodnutie potvrdiť. Investor musí zmluvu o budúcej nájomnej zmluve podpísať do 30 dní odo dňa schválenia v zastupiteľstve, inak uznesenie stratí platnosť.

Pozemky by mohol investor v budúcnosti od mesta odkúpiť. Na vyše 3000 štvorcových metrov už pred letom dalo mesto vypracovať znalecký posudok. Cenu štvorcového metra podľa Ftáčnika znalec ohodnotil v jednom prípade na 500 eur, v druhom na 600 eur a celková suma sa tak vyšplhala na 1,7 milióna eur. "Dostal som od investora odpoveď, že za týchto okolností nemá záujem o kúpu, pretože očakával podstatne nižšiu cenu. Myslím si, že aj odborná verejnosť sa zhodla na tom, že tá cena je niekde medzi 200 až 400 eurami," dodal.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články