Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Najlepšia "jedenástka" v histórii Barcelony

V dnešnom magazíne Vám predstavíme historicky najlepšiu zostavu Barcelony, ktorej hráči sa na Nou Campe vystriedali v niekoľkých generáciách. Najlepšia „jedenástka“ je zostavená zo súčasných, ale aj bývalých hráčov a hviezd tohto katalánskeho veľkoklubu. Upozorňujeme, že výber hráčov bol založený na subjektívnom názore, preto sa možno nebude zhodovať s názormi každého čitateľa.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Táto legendárna zostava Barcelony by vybehla na trávnik v rozostavení 3-2-3-2. Tak si ich teda poďme predstaviť!

Brankár:

Antoni Ramallets

- začal kariéru v drese Mallorcy ešte v roku 1942. Po dobrých výkonoch sa v roku 1948 sťahoval do hlavného mesta Katalánska. Počas zranenia vtedajšej jednotky, Juana Velasca, využil naplno svoju šancu a stal sa brankárom číslo jedna. Bol dominantným typom brankára, ktorý dopomohol svojmu klubu k slávnemu „Cinco Capas“, čiže zisku piatich pohárov v jednej sezóne (1952) . Za jedenásť sezón strávených na Nou Campe vyhral šesťkrát La Ligu a päťkrát Copa Del Rey. To z neho robí najlepšieho brankára Barcy všetkých čias

Obrancovia:

Carles Puyol

- „El Capita“ je jedným z najznámejších a najcharakteristickejších hráčov Blaugranas. Carles Puyol reprezentuje silu, oddanosť a hlavne srdce, ktoré parí jedinému klubu na svete. Zaujímavosťou je, že Carles v mladosti začínal na pozícii brankára, neskôr útočníka. Až v slávnej La Masii ho prerobili na defenzívneho hráča, no stále nie obrancu. Hrával defenzívneho záložníka. V B mužstve pravého obrancu a až súčasný tréner Manchesteru United z neho urobil stopéra svetových kvalít. Jeho líderstvo priviedlo Barcelonu k piatim výhram v lige, dvom pohárom Copa Del Rey, štyrom španielskym Superpohárom, trom prvenstvám v Lige majstrov a mnohým ďalším víťazstvám. Puyol na konci minulej sezóny ukončil aktívnu kariéru, no v srdciach fanúšikov ostane jeho bojovnosť navždy.

Ronald Koeman

- bol jedným z členom barcelonského „dream teamu“, no nebol to obyčajný obranca s defenzívnymi vlastnosťami. Jeho priame kopy a presnosť prihrávok bola nevídaná. Keď v roku 1989 prišiel do Barcelony, nebol to typický obranca, bol záložník. Až v Barce z neho urobili obrancu s vynikajúcou rozohrávkou. Rozohrával priame kopy a penalty, z ktorých strelil 102 gólov. Na defenzívneho hráča úctyhodné číslo, za šesť sezón na Nou Campe. Momentálne trénuje anglický Southampton FC.

Joan Seggarra

- strávil v Barcelone šestnásť sezón a bol jedným z najuznávanejších kapitánov tohto klubu. Dostal aj prezývku „El Gran Captia“. Segarra bol známy svojim elegantným štýlom defenzívnej hry a taktiež rešpektom voči súperovi. Bol kapitánom v slávnom roku 1952, keď Barca vyhrala päť pohárov, La Liga, Copa Del Rey, Copa Latina, Copa Eva Duarte a Copa Martini Rossi. Za šestnásť rokov odohral v drese Blaugranas 402 zápasov.

Záložníci:

Xavi

- Xavi Hernandéz je bez pochyby jedným z hráčov, ktorý dokonale charakterizuje súčasnú generáciu Barcelony. Prihrávky na jeden dotyk, dokonalé hĺbkové prihrávky a striedanie tempa podľa toho, ako si to vyžaduje situácia. Xavi mal predurčené stať sa futbalistom po svojom otcovi Joaquinovi. Jeho vzor, Pep Guardiola, ho ovplyvnil natoľko, že sa snažil imitovať jeho hru. Po roku strávenom v B mužstve sa Xavi presadil aj do A výberu Barcelony, kde zastával stále viac a viac dôležitú úlohu. V sezóne 1999/2000 nahradil v strede poľa svoj vzor a bola to minimálne vyrovnaná náhrada. Xavi sa stal dirigentom orchestru Barcelony v štýle tiki-taka, ktorý priniesol veľké úspechy a veľa trofejí, ktorých strojcom je aj samotný Xavi. Je považovaný za najlepšieho záložníka svojej generácie a zapísal sa do histórie Barcelony hrubými písmenami.

Pep Guardiola

- Josep „Pep“ Guardiola sa nestal iba barcelonskou legendou, ale taktiež futbalovou ikonou. Predtým, než vyhral štrnásť trofejí za štyri sezóny, bol Pep jedným z najlepších stredných záložníkov v barcelonskej histórii. Keď bol Guardiola Cruyffom povolaný do prvého mužstva Barcy, videl v ňom stredného záložníka, jeho obľúbená pozícia však bola na kraji zálohy. Pepe sa ale rýchlo prispôsobil požiadavkám Holanďana a tento post neopustil do konca svojej kariéry. Guardiola podporoval rýchlu hru s množstvom prihrávok a vyšperkovaných akcií. Za jeho trénerskej éry sa na mužstvo z Katalánska bolo radosť pozerať.

Johan Cruyff

- v tomto rozostavení zastáva Johan Cruyff pozíciu ofenzívneho záložníka. Za Blaugranas nastúpil v 148 zápasoch a strelil 48 gólov. Cruyff priniesol do Katalánska pojem „totálny futbal“. Stal sa trénerským vzorom úspešného Pepa Guardiolu, ktorý sa svojou taktikou takisto približoval tomuto fenoménu. Dá sa povedať, že bol jedným z hráčov, ktorí najviac svojou hrou ovplyvnili chápanie futbalu v Barcelone.

Lionel Messi

- samozrejme, Lionel Andres Messi nesmie v tomto výbere chýbať, hoci hrá na poste pravého krídla, čo nie je jeho preferovaná pozícia. Pre niektorých je Messi najlepším hráčom všetkých čias, nie to „iba“ v Barcelone. Messi má ešte niekoľko rokov kariéry pred sebou, no vo svojich 27. rokoch už dokázal šesťkrát vyhrať španielsku ligu, štyrikrát Copa del Rey, trikrát Ligu majstrov a štyrikrát po sebe zlatú loptu za najlepšieho hráča. Okrem toho je držiteľom ešte množstva klubových či individuálnych ocenení. Lionel Messi je špeciálny typ futbalistu, akého po jeho skončení kariéry už tak skoro futbalový fanúšik neuvidí.

Ronaldinho

- Ronaldinho Gaucho takmer neobliekal dres Barcelony. V roku 2003 za neho ponúkal Manchester United 30 miliónov eur, no Juan Laporta sa nevzdal v boji o tohto loptového kúzelníka a urobil dobre. Ronaldinho so sebou priniesol mnoho úspechov, no oveľa dôležitejšie z pohľadu futbalového fanúšika bol jeho prínos v oblasti futbalu ako hry. Pre tohto Brazílčana bol futbal doslova hrou, ktorou bavil seba a najmä všetkých naokolo. Ronaldinho opustil Nou Camp v roku 2008, no na jeho kúsky v červeno-modrom drese futbalový fanúšik asi nikdy nezabudne.

Útočníci

Cesar Rodriguez

- jeden z najlepších nie len v Barcelone, ale aj v španielskej futbalovej histórii. Cesar Rodriguez je jedným z troch najlepších futbalistov Barcelony. Bol členom slávneho „Cinco Copas“ tímu v roku 1952. Donedávna bol Cesar Rodriguez s 294 gólmi najlepším strelcom Blaugranas v histórii, v roku 2012 ho prekonal Lionel Messi

Laszlo Kubala

- po slávnom Cesarovi Rodriguezovi si fanúšikovia Barcelony našli novú hviezdu. Maďara so slovenskými koreňmi, Ladislava „Lászla“ Kubalu. V roku 1999 ho fanúšikovia zvolili historicky najlepším hráčom Barcelony. Do klubu prišiel v roku 1950 a rovnako ako jeho kolegovia v tomto výbere, aj on bol súčasťou „Cinco Copas“ tímu. Kubala nebol útočník s inštinktom zabijaka. Bol to elegantný, technický a silný útočník so skvelou kopacou technikou. Za jedenásť sezón dokázal nastrieľať 194 gólov a pomohol klubu k zisku štyroch titulov šampióna ligy.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: futbalovysvet.sk

Diskusia

Podobné články