Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Slovenskú 21.ku čaká náročný žreb baráže o EURO

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov spozná v piatok meno poslednej prekážky na ceste za vysnívaným postupom na finálový turnaj majstrovstiev Európy 2015 v Česku.
Zdroj: tasr
Zdieľajte:

Žreb v ústredí Európskej futbalovej únie (UEFA) v Nyone priradí nenasadeným zverencom trénera Ivana Galáda jeden zo sedmičky nasadených tímov, medzi ktorými nechýbajú obhajcovia titulu z roku 2013 Španieli, resp. výbery európskych futbalových mocností Nemecka, Talianska, Anglicka, Francúzska či Portugalska.

Slováci môžu okrem spomenutých krajín dostať aj Dánov. UEFA ešte nasadenie musí oficiálne potvrdiť krátko pred žrebom, ktorý sa uskutoční v piatok o 14.00 SELČ. O nasadení rozhoduje národný koeficient reprezentácií, do ktorého sa započítava 40 percent priemerného bodového zisku na zápas v skupinovej fáze prebiehajúcej kvalifikácie, 40 percent priemerného bodového zisku v kvalifikácii ME 2013 a finálového turnaja 2013, resp. 20 percent priemerného bodového zisku v kvalifikácii ME 2011 a finálového turnaja 2011.

Postup do baráže si vybojovali víťazi desiatich kvalifikačných skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest v bilancii výsledkov s prvým, tretím, štvrtým a piatym tímom v tabuľkách skupín. Z prvých miest postúpili do baráže okrem Slovákov aj Anglicko, Dánsko, Španielsko, Chorvátsko, Nemecko, Švédsko, Portugalsko, Taliansko a Francúzsko, z druhých miest v skupinách sa kvalifikovali Ukrajina, Holandsko, s ktorým Slováci v 3. skupine doma remizovali 2:2 a vonku ho zdolali 1:0, aj Island a Srbsko.

Duely baráže sú na programe 8. a 14. októbra. Finálový turnaj ME sa uskutoční na budúci rok v Česku, ktoré má ako organizátor na šampionáte istú miestenku.

Slovensko naposledy hralo na finálovom turnaji ME tejto vekovej kategórie v roku 2000, ktoré sa konali práve na Slovensku. Obsadili na ňom štvrté miesto a postúpili na OH do Sydney. V závere tejto kvalifikácie Galádovci po domácej remíze so Škótskom 1:1 potrebovali v pondelok v Tilburgu nad domácim Holandskom zvíťaziť, aby mali istotu postupu do baráže z prvého miesta. Po výbornom výkone vyhrali 1:0 gólom Adama Zreľáka a "Jong Oranjes" odsunuli na druhé miesto. Slováci sa do baráže dostali už druhýkrát za sebou po roku 2012 a aj vtedy za mimoriadne dramatických okolností. Výber kouča Galáda v predchádzajúcej kvalifikácii o ME 2013 v Izraeli obsadil v 9. skupine druhú priečku za víťazným Francúzskom a pred Rumunmi, s ktorými dvakrát prehrali. V poslednom súboji v Senci potrebovali vysoko zdolať Kazachstan a čakať na výsledky ďalších zápasov. Pred nimi v tabuľke druhých boli poslední, po výhre 6:0 nad Kazachstanom ale bolo všetko inak. Vďaka skóre mladí Slováci preskočili súperov, a keď im zahrali do karát aj neúspešné výsledky ich ďalších konkurentov, získali postupovú istotu aj z druhého miesta. V baráži im žreb prisúdil práve "Oranjes", s ktorým dvakrát prehrali 0:2 a do Izraela nepostúpili.

víťazi skupín: Chorvátsko, Dánsko, Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Portugalsko, SLOVENSKO, Španielsko, Švédsko

postup z druhých miest: Island, Holandsko, Srbsko, Ukrajina

nasadenie pri žrebe:

nasadení: Španielsko, Taliansko, Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Dánsko

nenasadení: Švédsko, SLOVENSKO, Chorvátsko, Ukrajina, Holandsko, Island, Srbsko

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články