Odvážne plány nového prezidenta Južnej Kórey: Chcem spoluorganizovať MS s KĽDR
Nový liberálny prezident Južnej Kórey Moon Jae-in, ktorý sa vlády v krajine ujal len pred mesiacom, prišiel so zaujímavým návrhom. Po včerajšom stretnutí s prezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Giannim Infantinom oznámil, že zvažuje možnosť spoluusporiadania veľkého futbalového sviatku so susednou KĽDR, a to v roku 2030. Informoval agentúra AP.
"Pokiaľ susedné krajiny zo severovýchodu Ázie, vrátane Južnej a Severnej Kórey, môžu spoločne hostiť majstrovstvá sveta, som toho názoru, že by nieto také prispelo k mieru v celom regióne," vyhlásil Moon. Šéf svetového futbalu údajne tento návrh rešpektuje a pretlmočí ho na stretnutí čínskemu prezidentovi Xi Jinpingovi. Čína a Japonsko si však zrejme veria na samostatné usporiadanie MS.
Jedným z hlavných cieľov Moona je samozrejme vylepšenie napätých vzťahov medzi oboma Kóreami, od jeho inagurácie však KĽDR uskutočnila niekoľko testov svojho raketového programu a odmietla spoluprácu so soulskou občianskou skupinou. Na území Južnej Kórey je stále 30-tisíc amerických vojakov pripravených reagovať na potenciálnu severokórejskú agresiu.