Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Vzrastajúca kvalita spoza oceánu

V poslednom období prúdia za veľkú mláku mnohé futbalové hviezdy. Za všetky spomeňme Lamparda, Villu či Kaká. My Vám dnes predstavíme súťaž, v ktorej budú hviezdiť.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

Major League Soccer, skrátene MLS, vznikla v roku 1993. Jej predchodcom bola North American Soccer League (NASL), ktorá sa hrala medzi rokmi 1968-1984. Návrh na vznik MLS prišiel potom, čo FIFA v roku 1988 udelila Spojeným štátom usporiadateľské právo na MS 1994. Oficiálne bola sformovaná až vo februári 1995 a svoju prvú sezónu načala s desiatimi tímami nasledujúci rok. Historicky prvým víťazom sa stal tím DC United, ktorý dokázal triumf obhájiť aj v ďalšej sezóne. V roku 1998 došlo k prvému rozširovaniu ligy, keď pridali Miami a Chicago. V roku 2002 postúpil tím USA do štvrťfinále MS, čo zvýšilo záujem o soccer za oceánom. Finálový zápas danej sezóny si na Gillette Stadium vo Foxborough pozrelo 61 316 divákov, ktorí videli výhru LA. V súčasnosti má liga 19 účastníkov, rozdelených do dvoch konferencií. V nasledujúcej sezóne pribudnú New York City a Orlando City.

Žiadna zlatá baňa

Priemerný plat hráčov MLS je 160,000 dolárov, čo je menej ako napríklad v anglickej Championship či holandskej Eredivisie. Zámorská súťaž má od svojho vzniku zavedený platový strop, ktorý zabraňuje zbytočnému preplácaniu hráčov. V tejto sezóne je strop 3,1 milióna dolárov pre tím a 387 500 dolárov na hráča. V roku 2007 však bol prijatý Designated Player Rule, tzv. Beckhamovo pravidlo, ktoré povoľuje tímu mať v kádri hráča, hoci prevyšuje platový strop. To dovoľuje majiteľom priniesť do klubov mená ako práve Beckham, ktorý hrával za LA Galaxy.

Rekordéri a hviezdy futbalu

V MLS hrávajú zväčša domáci hráči, ktorým sa môže otvoriť cesta do veľkého futbalu. Jedným z príkladov je brankár Tim Howard, ktorý sa cez MLS dostal až do Manchestru United a teraz je oporou Evertonu. Ďalšou legendou je samozrejme Landon Donovan, ktorý je so 137 gólmi najlepším strelcom ligy. V roku 2005 sa do histórie ligy zapísal aj Jason Kries, ktorý ako prvý skóroval stovku gólov.

Major League Soccer láka aj známe mená. Vďaka už spomínanému Beckhamovmu pravidlu sa na amerických trávnikoch môžu predstaviť tie najväčšie hviezdy. Okrem anglického internacionála si v MLS zahral aj Thierry Henry, ktorý oblieka dres New York Red Bulls. V novej sezóne sa zoznam hviezdnych hráčov rozrastie o mená ako David Villa, Frank Lampard či Kaká a pri stále zvyšujúcej sa popularite je možné, že nárast známych mien bude pokračovať. Najmä, keď v roku 2017 by mal do ligy vstúpiť tím z Miami, ktorého majiteľom je sám priekopník David Beckham.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: futbalovysvet.sk

Diskusia

Podobné články