Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Vengloš si prevzal najvyššie vyznamenanie FIFA

Jozef Vengloš si v pondelok prevzal najvyššie vyznamenanie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Order Of Merit. Zaradil sa tak medzi ocenené osobnosti, ktoré sa pričinili o rozvoj futbalu na celom svete.
Zdroj: tasr
Zdieľajte:

Slávnostné ocenenie získal legendárny slovenský tréner na galavečere 64. kongresu FIFA v Sao Paule. Na pôde Slovenského futbalového zväzu (SFZ) si ho v pondelok prevzal z rúk prezidenta SFZ Jána Kováčika a manažérky rozvoja futbalu v Európe a Oceánii Evy Pasquer. "Nie je to len moje ocenenie, ale aj celého slovenského futbalu. Taktiež nás ľudí, ktorí pre tento šport pracovali, robili ho lepším a krajším. Aj vďaka nim má meno slovenského, či československého futbalu svoju kvalitu. Veľmi si to vážim," povedal po prevzatí vyznamenania Vengloš. Následne si v krátkosti zaspomínal na roky svojho života, ktoré zasvätil práci s futbalom. "Snažil som sa byť hrdým Slovákom. Mohli sme prezentovať naše kvality, ktoré sme dokázali aj priamo na ihrisku. Môžem povedať, že meno SFZ je vo svete dobré a má výborný cveng. Ďakujem všetkým za to, že som sa na tomto všetkom mohol podieľať," dodal.

Sedemdesiatosemročného uznávaného futbalového experta navrhla na ocenenie Európska futbalová únia (UEFA). Keďže na kongres do Brazílie nemohol pre zdravotné problémy pricestovať osobne, najvyšší rad FIFA za neho prevzal generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. "Ocenených bolo spolu sedem ľudí z rôznych kontinentov. Netrpezlivo sme čakali, ako nominácia dopadne, pretože medzi nominovanými bol aj Alex Ferguson. O to sme šťastnejší, že nakoniec v konečnom výbere dostal pán Vengloš prednosť. Bol to pre nás nezabudnuteľný zážitok," prezentoval Kliment pocity z brazílskeho kongresu. Zo Sao Paula však priniesol len jednu časť ocenenia v podobe trofeje. Medailu dostávali len prítomní laureáti a na Slovensko ju priniesla práve Eva Pasquer.

Jozefovi Venglošovi pogratuloval aj prezident SFZ Ján Kováčik. "Všetci si pamätáme a vieme, čo pán Vengloš urobil pre slovenský futbal. Bol som nesmierne hrdý, že som mohol absolvovať chvíle na kongrese FIFA, keď vyhlasovali mená ocenených a medzi nimi bolo aj to jeho," dodal Kováčik.

Na slávnostnom posedení si prevzala ocenenie v podobe reprezentačného dresu s číslom 1 aj Helena Bašistová. Tá sa stala prvou Slovenkou, ktorá sa dostala na prestížnu školu FIFA v oblasti štúdia športového manažmentu a možnosti získania špičkovej kvalifikácie v tomto odbore.

Zdieľajte:
Zdroj informácií: TASR

Diskusia

Podobné články