Futbalový svet Hľadať
FutbalovýSvet.sk

Zlatan Dobyvateľ

Zlatan Ibrahimović, nenávidený aj uznávaný, tento skoro dvojmetrový švédsky útočník toho vo svojej profesionálnej kariére vystriedal ozaj veľa, poďme sa nato pozrieť bližšie.
Zdroj: TASR
Zdieľajte:

.

Po vypočutí tohto mena by málokoho napadlo, že tento človek je narodený vo Švédsku, pravdou je, že má naozaj bosniansko-chorvátsky pôvod, ako by väčšina čakala .

Svoju juniorskú kariéru začal ako 11-ročný v klube FBK Balkan(Švédsko) kde pôsobil 4 roky, už vtedy nadaný silový útočník určite premýšľal o krásnej futbalovej budúcnosti. Keď mal 14 rokov nastúpil do akadémie Švédskeho 17-násobného majstra Malmo FF a ja jeho akadémiu si odkopal 4 sezóny.

Profesionálnu kariéru naštartoval v týme „áčka“ Malmo FF. Po dvoch rokoch pôsobenia si pripísal 40 štartov a strelil 16 gólov. V roku 2001 si povedal že sa vydá do sveta a tak aj učinil. No veľmi ďaleko to nebolo, keďže ho kúpil Ajax Amsterdam za 7 800 000 €, v hlavnom meste Holandska hral 75 zápasov a dokázal zaznamenať 35 gólov, na 20-ročného dobré nie? Po štyroch sezónach si balil kufre a sťahoval sa do teplejšieho Talianska, kde ho za 16 miliónov € získal turínsky Juventus. Bola to len dvojročná akvizícia „nosatého hroťáka“ ako ho vtedy nazvali médiá . Nebolo to pre Ibru to najlepšie obdobie, veď v 69 štartoch strelil 23 gólov a tak klesala jeho výkonnosť až kým neprišla „zrada“ starej dámy z Turína pretože Ibrahimović prestúpil do Interu Miláno za 25 000 000 €, ako ste si mohli všimnúť jeho prestupové čiastky len stúpali a stúpali. V Interi naštartoval svoj motor a v 85 zápasoch sa trafil 57 krát. Hviezdna forma pokračovala a tak prišla astronomická čiastka z katalánskeho klubu, FC Barcelona zaplatila dokopy za Ibru 69 500 000 € ! Pravdou je to že v eurách to bolo 49 500 000 € + vtedy v Barcelone nevýrazný Samuel Etoo .V sezónach 2009-2011 Zlatan nastúpil iba 29 krát väčšinou bol ako striedajúci hráč nevyužívaný a to si odniesla jeho forma, 16 gólov nie je pre hrotového útočníka tak veľa. Náladový Zlatan, ktorý nemal ani najlepší vzťah s Pepom Guardiolom bol poslaný na hosťovanie do AC Miláno, kde odohral rovnaký počet zápasov ako v FCB a trafil sa dokonca iba 14 krát . Ako jeden z najhorších prestupov Barcelony bol Zlatan pod vlnou kritiky a čakalo sa, čo s jeho formou urobí už známa pôda. AC Miláno aj napriek slabej forme Zlatana od Barci sa 24 miliónov odkúpilo. Bol to chytrí ťah, pretože Zlatan si po pár nie veľmi úspešných sezónach vzal svoju streleckú formu späť a stal sa postrach brankárov. Za Rossoneri nastúpil v 32 stretnutiach a dokázal skórovať 28 krát, toho si všimlo peniazmi naliate rozbiehajúce sa mužstvo z Paríža a Zlatan neodolal rozprávkovému platu od šejkov, na parížsku niť sa chytil a namotal aj spoluhráč Zlatana z Milána, stopér Thiago Silva. Milánsky klub získal za Ibru 21 miliónov €. Tento transfer bol pre tohto „sťahovavého vtáčka“ zatiaľ posledný. Zlatan si angažmán v PSG pochvaľoval a niet divu keď prvé mesiace býval v najluxusnejšom hoteli Paríža, samozrejme, všetko bolo platené z účtov pánov v bielom rúchu. K tomuto obdobiu sa viaže aj jedná vtipná historka v Ibrovom podaní: "Zatiaľ bývam v tomto krásnom hoteli, ak si do konca mesiaca nenájdem vlastné bývanie, kúpim si tento hotel !". O odchode Ibrahimović zatiaľ neuvažuje a možno to bude jeho najdlhší pobyt na jednom mieste.Za "Les Parisiens" hrá už tretiu sezónu a s bandou hviezd ako Cavani, Lavezzi, Silva či Cabaye drží PSG na vrchole francúzskeho futbalu.

Na záver pár zaujímavostí o Zlatanovi Ibrahimovicovi

Jeho zatiaľ všetky prestupy stáli dokopy129 100 000 € !

Vystriedal už celkovo 8špičkových klubov za 12 rokov

V jeho prvej sezóne za PSG (2012/2013) sa trafil z 45 zápasov34 krát , z toho v Ligue 1 hral 33 zápasov a dal 29 gólov

Najdlhšie vydržal v Ajaxe a to 4 sezóny

Tak čo, je Zlatan už hrajúca legenda alebo večne nespokojný namyslenec ? Už nech to je akokoľvek, tento hráč si zaslúži rešpekt už len zato, že kam prišiel, tam vyhrával !

Zdieľajte:
Zdroj informácií: futbalovysvet.sk

Diskusia

Podobné články