VIDEO Slováci zakončili rok výhrou, s Islandom predviedli dokonalý obrat
Od úvodu sa Pod Dubňom hral mimoriadne živý futbal. Hneď prvý rozruch pred bránou znamenal gólovú radosť. V 7. minúte si ju vychutnávali islandskí futbalisti potom, čo Finnbogason nádherne zakrútil loptu k pravej tyči a nedal najmenšiu šancu Novotovi. Slováci mohli okamžite odpovedať, Makova krížna strela opečiatkovala iba pravú žrď. V polovici prvého polčasu pohrozili hostia, Bödvarsson si nabiehal na strieľaný center do päťky, loptu našťastie netrafil. Po polhodine hry mali naši reprezentanti ďalšiu šancu na vyrovnanie. Duda využil chybnú rozohrávku, našiel Maka, ktorý sa pekne uvoľnil, no jeho strela z vnútra vápna mierila niekoľko metrov vedľa. V 36. minúte sa po rohovom kope dostali Islanďania k odrazenej lopte, ale Ján Novota vytiahol fantastický zákrok. V úplnom prvého polčasu mohli Slováci vyrovnať. Prihrávka za obranu hľadala jedného z dvojice Mak, Nemec. Napokon zakončoval prvý menovaný, asistent rozhodcu ho však nachytal v ofsajde.
Aj po zmene strán pohrozili ako prvý hostia, Finnbogason pálil z hranice šestnástky, jeho pokus vyrazil Novota na roh. V 50. minúte skúšal šťastie Greguš, jeho ďalekonosný pokus brankár Kristinsson vyrazil. O tri minúty neskôr rozobrali Islanďania našu obranu, gólové zakončenie Finnbogasona prišlo našťastie z ofsajdu. Slováci prežili najhoršie a v priebehu troch minút sa im podarilo otočiť vývoj zápasu. Najprv, v 58. minúte, využil zaváhanie hosťujúcej obrany Nemec, ktorý vypichol gólmanovi loptu a kým Island reklamoval faul, sa k lopte dostal Mak a do odkrytej brány vyrovnal. O tri minúty to vzal opäť na seba Mak, oprel sa do lopty a tečovanou strelou spoza šestnástky prekonal brankára druhýkrát. Slováci začali dominovať a v 66. minúte sa Mak šikovne prebil až do päťky, vyskúšal to individuálne a Island sa len s problémami ubránil. Pohodu na naše kopačky dal šesť minút pred koncom striedajúci Ďuriš, ktorý sa dostal k lopte a s absolútnou hladkosťou prekonal krásnou strelou z hranice šestnástky gólmana. Slovenská reprezentácia tak uzavrela úspešný rok 2015 víťazne a vo svojom 250. medzištátnom zápase pripísala svoju 99. výhru.
Prípravný zápas, Žilina:
Slovensko - Island 3:1 (0:1)
Góly: 58., 61. Mak, 84. Ďuriš - 8. Finnbogason. ŽK: Árnason. Rozhodoval: Raczkowski (Poľ.), 5 568 divákov
Slovensko: Novota - Gyömbér, Saláta, Ďurica (46. Sabo), Tesák - Pečovský (46. Hrošovský), Greguš - Mak (75. Ďuriš), Duda, Weiss - Nemec (75. Jakubko)
Island: Kristinsson - Hauksson, Árnason (75. Sigurdsson), Ingason, Skúlason (55. Saevarsson) - Gudmundsson (81. Sigurjónsson), B. Bjarnason, R. Sigurjónsson (10. T. Bjarnason), Traustason (19. Bödvarsson) - Finnbogason (90. Ómarsson), Sigthórsson
Hlasy po zápase
Ján Kozák, tréner SR: "Určite ma víťazstvo teší, hrali sme proti kvalitnému súperovi. Úvod nám nevyšiel, podcenili sme situáciu. Stálo nás veľa síl, kým sme získali loptu. V prvom polčase to bolo naozaj náročné, súper dominoval. V druhom polčase sme dali tri krásne góly, takže napokon môžem byť spokojný. Bola tu pekná atmosféra a výsledok na záver roka ma môže len tešiť. Avizoval som, že poskladáme mužstvo, ktoré bude mať veľkú silu. Tento večer ma potešil. Teraz nás čaká žreb, poviem úprimne, je tam veľa ťažkých súperov. Ak by som si však mal vybrať, na ME nechcem do skupiny Španielsko a Belgicko."
Róbert Mak, krídelník SR a autor dvoch gólov: "Som rád, že sme zakončili rok víťazstvom, aj keď sme hrali bez viacerých opôr. Druhý polčas nám vyšiel fantasticky. Hral som s chuťou, som rád, že mi to tam dvakrát padlo, ale najdôležitejšie je víťazstvo tímu. Island nie je ľahký súper, tiež postúpil na šampionát, o to väčšiu cenu má náš dnešný triumf. Na EURO 2016 budú samí ťažkí súperi, pobijeme sa s každým, koho dostaneme do skupiny. Máme silné mužstvo, s každým dokážeme odohrať vyrovnanú partiu."
Ján Ďurica, kapitán SR: "Zápas bol ťažký, Island v prvom polčase ukázal svoju silu. Po zmene strán sme to však dokázali otočiť. Mladí chlapci, ktorí dostali šancu, ukázali svoju silu. Dokázali, že náš tím nie je len o jedenástich hráčoch. V Žiline sme mali obdobie, keď sa nám nedarilo, ale v tejto kvalifikácii sa pre nás tunajší štadión stal ozajstným domovom, lebo sme tu vykopali postup na EURO 2016. Bude nám za týmto štadiónom smutno."
Michal Ďuriš, útočník SR a autor gólu: "Som rád, že sme sa s rokom dôstojne rozlúčili. Zápas bol kvalitný, diváci si prišli na svoje, padli štyri góly. Nebudem kalkulovať, koho by som si želal na ME do skupiny. Uvidíme, koho nám žreb určí."
Ján Novota, brankár SR: "Vážim si šancu od trénera. Bol som veľmi rád, že som si dnes mohol schuti zachytať. Napriek šanciam súpera chlapci predo mnou plnili svoje povinnosti, najmä v druhom polčase sme hrali pekný futbal pre oko diváka a zvíťazili sme. Snažil som sa zostať pokojný aj po inkasovanom góle, pri ktorom som ťažko mohol niečo spraviť, bola to nechytateľná strela."