Nemci poľahky porazili Gibraltar, Srbsko doma podľahlo Dánsku

Sumár dnešných kvalifikačných zápasov EURO 2016.

Futbalisti Poľska si upevnili pozíciu lídra D-skupiny kvalifikácie EURO 2016. V piatkovom dueli 4. kola vyhrali na pôde Gruzínska vysoko 4:0 a na konte už majú desať bodov. Piate Gruzínsko ich nazbieralo v doterajšom priebehu len tri a skomplikovalo si postupové vyhliadky.

Úradujúci majstri sveta Nemci si po nepresvedčivom vstupe do kvalifikácie podľa očakávania vylepšili náladu na úkor Gibraltáru. Outsidera zdolali v Norimbergu presvedčivo 4:0, keď sa dvoma gólmi blysol v prvej polhodine stretnutia Thomas Müller. Ešte do prestávky pridal tretí zásah Mario Götze a po zmene strán pridali zverenci kouča Joachima Löwa ešte jeden gól. Pred Nemcami sú stále v tabuľke na 2. priečke o skóre Íri, hoci v Glasgowe prehrali so Škótskom 0:1.

Na čelo F-skupiny sa vyšvihli Rumuni, ktorí v Bukurešti v dueli doteraz nezdolaných tímov vyhrali nad Severným Írskom 2:0. Hrdinom domácich sa v závere stal dvojgólový Paul Papp. Maďari triumfovali nad Fínskom 1:0, senzáciou je ale domáca prehra Grécka s Faerskými ostrovmi. Po hodine hry šokoval favorita strelou zo šiestich metrov z voleja Joan Edmundsson a Gréci už nenašli sily na odpoveď. Po štyroch zápasoch sa tak s jediným bodom nečakane krčia na dne tabuľky.

Dáni v I-skupine vydolovali cenný triumf 3:1 v Srbsku. Zoran Tošič síce poslal už v 4. minúte domácich do vedenia, severania ale v druhom polčase otočili skóre v priebehu dvoch minút a usadili sa na čele tabuľky. Dva góly zaznamenal Nicklas Bendtner. Srbi tak majú na konte stále iba jedno víťazstvo, ale ani za to októbrové kontumačné nad Albánskom 3:0 sa im tri body do tabuľky po výtržnostiach v Belehrade nepočítajú.

Na druhé miesto sa posunulo Portugalsko, ktoré vydrelo výhru 1:0 nad Arménskom. Postaral sa o to kanonier Cristiano Ronaldo v 72. minúte a prekonal tak rekord v počte gólov v kvalifikácii, resp. na finálových turnajoch EURO, keď ich má momentálne na účte už 23.